Ако се запази тенденцията към обезлюдяване на селата от последните 10 години, към 2062 г. в България няма да има селско население. Това сочи изследване на Департамента по демография на
Института за изследване на населението и човека към БАН, цитирано от БТА.
Посоченият резултат е индикативен и не отговаря на критериите на дълбочинна демографска прогноза, уточнява един от авторите на проучването – Николай Цеков от академията.
Процесът на напускане на селата всъщност е започнал още през 1946 г., когато започва отнемането на земята от селяните и индустриализацията, отбеляза Цеков. По думите му в момента селското население е 28 на сто.
Обезлюдяването води и до разпад на селската селищна мрежа. Със закриването на здравни пунктове, училища и автобусни линии се предизвиква нов отлив на население от селата към градовете. Тези тенденции не са еднозначни за всички райони на България, коментира Цеков. Според него при селата, населени предимно с българомохамедани и турци, тенденцията за обезлюдяване е много по-ниска, но и там се наблюдава сериозно раздвижване. По думите му официално в момента около 200 села са без жители, а още около 500 предстои да се обезлюдят, тъй като в тях живеят до 50 души.
В селата вече са променени традициите, начинът на живот, моралът в семейните отношения, каза проф. Марта Сугарева. По думите й най-големият проблем там е престъпността. Много от хората живеят сами, като повечето от тях са възрастни жени, и у тях съществува страх да обитават къщите си. /ДНЕВНИК