Ямбол е сред шестте области с недостиг на леглова база в болничните заведения. Това стана ясно от представения преди дни проект на Националната здравна карта. В същото време в града не спира полемиката за довършване сградата на новата болница, чието строителство бе замразено в средата на деветдесетте години. Първата копка на Новата болница в края на града е направена през 1979-та. Проектът е предвиждал изграждане на цялостен болничен комплекс с близо 500 легла, с хирургичен и ортопедичен блок, спешен център и обслужващи звена. Заради липса на средства работата спира в средата на 90-те.
Николина Хаджигеоргиева, бивш кмет на Ямбол – „Това си е наша ямболска вина, на всички управленци досега, на всички ямболски депутати, 96-та година внесох искане за 30 милиона от бюджета, които щяха да са достатъчни за довършването“
Според днешната общинска администрация обектът вече може да бъде всичко друго, но не и болница, още повече градът няма необходимите средства за да инвестира. През последните години са проведени много разговори, но кризата е спряла потенциалните инвеститори.
Георги Славов, кмет на Ямбол – „Добре дошъл е всеки инвеститор, който желае да реализира свои намерения, дали там ще се изгради хоспис, хотел, спа център или нова болница, решението е на инвеститора, който е решил че ще го случи”
До замразяването на обекта е извършено почти 90% от строителството, но за последните десет трябват нови разчети, а и идея как да се използва.
д-р Панайот Диманов, директор МБАЛ Ямбол – „Мисля, че трябва специалисти да кажат колко са инвестициите за сегашната ямболска болница и колко ще са необходими за евентуалното стартиране на новата, с много добър разчет, това трябва да кажат инвеститорите.”
За охраната на обекта общината е наела частна фирма, която обаче не разполага с достатъчно хора за пълен контрол над терена. Растат опасенията, че в очакване на инвеститор, комплексът ще започне да се руши и разграбва.
{hwdvideoshare}id=192|width=512|height=384|tpl=playeronly{/hwdvideoshare} |