8.1 C
Ямбол
12:12 | четвъртък, 12 декември, 2024
_HTML5 Canvas-yambol
НачалоСтранатаНаказателна процедура на ЕС срещу България заради мултиплексите

Наказателна процедура на ЕС срещу България заради мултиплексите

distancionnoЕвропейската комисия е открила наказателна процедура срещу България заради нередности при конкурсите за избор на фирми, които да изградят платформите за цифрово разпространение на радио и телевизионни програми. Това съобщават от пресслужбата на комисаря по конкуренцията Хоакин Алмуня. Според Брюксел те трябва да бъдат разпределени обективно и прозрачно.
От министерството на транспорта потвърдиха информацията, но казаха, че все още не са получили официалното писмо на Европейската комисия и не могат да дадат подробности за мотивите при откриването на процедурата. „Знаем за казуса, но все още не сме получили официално писмо от Брюксел за наказателната процедура“, каза днес новият министър на транспорта Ивайло Московски. Той добави, че по въпроса ще бъде създадена работна група, която да проучи забележките на Брюксел и да изпрати отговор на все още непристигналото писмо.


От Брюксел смятат, че при определянето на компаниите, които да изградят мултиплексите, са заложени дискриминационни условия, сред които изискването кандидатите да нямат телевизионна дейност в чужбина. Другото нарушение, е че държавата не е имала право да резервира софийския ефир за обществената телевизия БНТ, при положение, че към този момент тя не е имала регионален програмен лиценз.
Конкурсът за четири от общо шестте мултиплекса, включително и обществения мултиплекс, който ще разпространява програмите на БНР и БНТ, бяха спечелен от латвийската компания „Хану Про“. Две от честотите бяха дадени на компанията „Тауърком“, която в последствие беше купена от „НУРТС България“ – джойнт венчър между БТК и офшорната компания „Манселор лимитид“. Последното предприятие е кипърска компания, представлявана в България от Цветан Василев, основен акционер в Корпоративна търговска банка.
Миналата година правителството реши да отложи с две години преминаването от аналогов към цифров радио и телевизионен сигнал. Така окончателното спиране на аналоговото телевизионно излъчване се измести за 1 януари 2015 г. вместо 31 декември 2012 г. Причината беше значителният финансов ресурс, който трябва да осигури Министерството на отбраната за освобождаване на честоти – около 200-300 млн. лв. С решението на правителството беше създадена и работна група, която трябваше да изработи план за цифровизацията. Крайният срок за това беше краят на януари 2011 г., но и досега няма резултат.

ПОДОБНИ СТАТИИ
Реклама

НАЙ-четени

Ямбол
предимно облачно
8.1 ° C
8.1 °
8.1 °
61 %
8.2kmh
75 %
чт
8 °
пт
7 °
сб
7 °
нд
8 °
пн
7 °

Последвайте ни

16,224ПоследователиХаресай
3,963АбонатиАбонирай се