Европа вече брои нови комари и кърлежи, които пренасят болести
Климатичните промени и изместването на топлите зони на север може да докарат 300 вида нови патогени. Европа вече преброи първите 3 вида комари и група опасни екзотични кърлежи. За България най-голям е рискът от малария и западнонилска треска.
С по-високите температури преносители на болести като комари и кърлежи ще се почувстват тук като у дома си. Разширяването на Сахара и настъпването на климата на Северна Африка към Европа подготвят и почвата за инвазия на тамошните насекоми. Едновременно с това безпрецедентно стръмно намаляват съществуващите биологични видове, предупреждават наши учени, пише „24 часа“.
България е на границата на зоната с разпространение на малария. И заобиколена от няколко държави, в които през последните години избухват огнища на нилска треска.
Вирусът на нилската треска тръгва от заразени птици. От него боледуват и коне, котки, прилепи, катерици, порове, зайци. „Няколко вида комари, не само тигровия, а и нашите мсетни, могат да го пренесат на животни и хора чрез слюнчените жлези“, обясни Огнян Миков, биолог от Националния център по заразни и паразитни болести.
Маларията е стара като света. Разпространява се като местна инфекция в повече от 100 страни, но „картата“ на подходящите климатични условия ще се разширява. У нас комарите, които разнасят зараза, са факт и в момента, но засега няма условия за местна зараза.
Според прогностичните модели от средно повишение на темепратурата с 1 градус смъртността нараства с до 4%. Заради нуждата ни от охлаждане, ще помагаме за разпръскване на бактерии и вируси с активното използване на климатици.
В продуктите заради горещините по-бързо ще се развиват микроорганизми, които отделят токсини. Ще се увеличат и около 250-те разпространявани чрез храна инфекции, сред които и тежките салмонелози. /БЛИЦ