Единственото производство на добре познатите в бита електрически крушки в България е в Сливен. Регламентът на Европейския съюз обаче постепенно трябва да измести тяхната употреба за сметка на енергоспестяващите лампи.
В единствената българска фирма за производство на стария тип електрически лампи някога са работили близо 2000 души. Поточните линии сега се обслужват от 40 човека. На конвейра са лампите от 25, 40 и 60 вата.
Никола Данаилов, управител – „Все още има потребители, които държат на нажежаемата лампа, може би по-консервативно настроени, но за тях тя представлява интерес, тази лампа е лесна за обслужване и най-вече може би цената е тази, която ги привлича“
Новият тип лампи са близо пет пъти по-икономични. Но докато новото си пробива път, в Сливен добрите стари лампи, работещи по модела на Едисон, също имат своите привърженици.
Деси Йорданова – „Всеки знае, че по-скъпото е по-добро, естествено, че ще си взема и така ми е в дома“
Елена Станчева – „Енергоспестяващите са малко по-скъпи, и въпреки всичко че дават гаранция, от три крушки, две изгоряха още първата седмица“
Мария Пенчева – „Икономичните и те не издържат както трябва и колкото им е гаранцията. И от тях имам, и от другите, смесено’
През есента на 2009-та, заради изискванията на Евросъюза, от пазара отпаднаха 100-ватовите крушки, година по-късно онези от 75 вата. След първи септември тази година в търговската мрежа могат да се предлагат само 25- и 40-ватови електрически лампи с нажежаема спирала. А производителите в Сливен търсят пазари извън европейската общност.
{hwdvideoshare}id=266|width=512|height=384|tpl=playeronly{/hwdvideoshare} |