Проучването за потребителското поведение и информацията на етикетите на храните е проведено сред 800 души градско население от 25 юни до 4 юли.
Като основен проблем при разчитането гражданите посочват малкия шрифт, с който е написана информацията на продукта. За 28 % от хората буквите са много бледи и нечетливи. Най-големи затруднения срещат хората над 55-годишна възраст, както и тези с по-ниско образование. Най-трудно разбираемата част от етикетите се оказват Е-тата, като 20 % от хората признават, че не разбират какво се крие зад тези букви и цифри. 95 % са убедени, че е важно на етикетите да се изписва информацията за съставките от продукта, които крият потенциален риск за здравето, а 91 % от хората са категорични, че на етикетите трябва да пише ако има наличие на ГМО, дори и то да е в незначително количество.
Изследването показва, че три четвърти от българите са убедени, че хранителните продукти влияят върху здравето им, но едва 39,5 % четат редовно етикетите на продуктите. Изключитено висок е процентът на хората, които следят срока на годност. 81 % от българите са категорични, че правят това.
Над 50% от хората не вярват изцяло или частично на информацията, написана на етикетите на хранителните продукти. 45% вярват изцяло или отчасти на информацията. /БГНЕС