България нарушава важна евродиректива за безопасността на транспортната инфраструктура и може да бъде глобена за това от Европейската комисия, пише вестник „Сега“.
От 19 декември 2010 година страната ни е длъжна да одитира за безопасност всички проекти за нова инфраструктура, които са част от трансевропейската транспортна мрежа. Това обаче не се случва.
Поне три нови конкурса са обявени в нарушение на директивата, показа проверка на вестника по откритата наказателна процедура срещу България заради нарушаването на евродирективата. България и още 10 страни от ЕС получиха на 19 май последно предупреждение – мотивирано становище за неприлагане на европравилата и срок от 2 месеца да отговорят какви мерки са предприели. Отговорът на България е изпратен на 20 юли, като в него със сигурност е отчетена промяната в закона за пътищата от май тази година.
С известно закъснение се прави одит и за „Тракия“, казва Лазар Лазаров от АПИ. На въпрос как при липсваща нормативна уредба се одитират самите инвестиционни проекти Лазаров обяснява, че не случайно в обществените поръчки се залага и дейност проектиране. „Ако нещо липсва, ще се добави“, твърди той. Проблем няма и според регионалния министър Плевнелиев. „Апликационната форма за магистрала „Струма“ се изработва от Jasper и след това има поне 6 месеца период на разглеждане и одобрение от различните дирекции в ЕК. Те се произнасят по всички аспекти и когато получим окончателно одобрение, сме сигурни в еврофинансирането. Това не е присъда да или не, а процес на задаване на много въпроси и отговори“, коментира Росен Плевнелиев. Сигурността е проблем у нас от години по всички класове пътища – и заради липсващи и лоши ремонти, и заради недобра сигнализация. Пропуски има дори по новите магистрали, строени при затегнати технически изисквания с еврофинансиране. Така например проектът за магистрала „Люлин“ не включваше изобщо осветление и правителството се принуди да отпусне допълнително пари за осветяването на 3 пътни възела. На „Люлин“ се наложи извънредно и укрепване на свлачище. Осветление не е предвидено и по изграждащата се в момента „Тракия“. Проблеми има и с пътната поддръжка на магистралите въпреки уверенията на регионалния министър, че по тях дупки няма. Проверките за опасни участъци на пътищата в експлоатация според евродирективата следва да стават веднъж на 3 години с цел отстраняване на установените проблеми, пише още изданието. /БГНЕС