
Определяйки 2012г. като юбилейна за много събития от историята на България Мария Толева, зам.кмет и председател на Общинския съвет на БСП, откри тържеството. Заедно с Милена Йорданова, член на НС на БСП, насочиха вниманието към българина, който принадлежи към големите личности на 20-ти век, маркираха основните моменти от живота и делото на Георги Димитров. Последва и презентацията „Героят на бъдещето”, която освети някои от позабравените страници за един живот, посветен на България. В притихналата зала отекнаха историческите слова на Димитров: ”Аз нямам причина да се срамувам, че съм българин и се гордея, че съм син на българската работническа класа”. Думи, прекрасен пример за поведение на всеки български политик и основание за национална гордост и достойнство на всеки българин, във всички времена. Доколко днес са актуални заветите на Г. Димитров, какво знаем за тях и как ги предаваме на младите? И тези въпроси не убягнаха от вниманието на присъстващите, които единодушно се съгласиха с определението, че Димитров е най-голямата българска фигура на 20 век., знаме на антифашистката борба. В своето обръщение Иван Иванов, зам.кмет на общината, изрази мнението, че днес не е лесно да се говори за Георги Димитров. Особено пред младите, за които той е или малко познат или напълно непознат. Но те не са виновни за това и онези, които помнят, имат грижата да им поднесат достоверната информация за едно отминало, но героично и достойно за уважение време. За да бъдат хора с памет, с отношение към историческото пространство и личности. „Всеки анализ на Димитровското време може да ни даде нови и нови уроци за това как да живеем и работим днес, всеки допир до легендарното му ораторство може да ни обогати, да ни зареди с необходимата дързост, за да постигнем своето.”, допълни Иванов. Срещата приключи с всеобщо изпълнение на любимата песен на Димитров „Хей тамо лодка„. В хора се включиха дори 80-годишни представители на пенсионерския клуб в града, които с възторженото пеене предизвикаха възхищението на по-младите.