НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ “ РЕЗЕРВАТ „КАБИЛЕ“
Националният археологически резерват „Кабиле“ се намира на 8 км северозападно от гр. Ямбол. От 1972 г. там се провеждат редовни археологически разкопки.
Посетителите на резервата могат да видят руините на тракийския град Кабиле, възникнал в IV в. пр. н. е. и продължил съществуването си до средновековието. На „Зайчи връх“ се намира светилището на богиня Кибела, дала името на града. Разкрити са части от крепостните стени с кулите и портите при тях (II – IV в.); част от античната канализационна система; две раннохристиянски базилики, едната от които с многоцветни мозаечни подове; римска баня с подово парно отопление и други архитектурни останки от античния град.
В музея към резервата са експонирани интересни предмети, открити по време на археологическите проучвания.
Тук са изложени: мраморни статуи и релефи; оброчни плочки и колони с надписи; керамични битови предмети местно производство или внос от Гърция; бронзови оръжия; статуетки на антични божества; украси на колесници; медицински инструменти; предмети, изработени от стъкло и др.
Разположен на една значителна площ от 600 дка, Националният археологически резерват с музей „Кабиле“ привлича многобройните ценители на старата история и култура по нашите земи. След всяко археологическо лято се разкриват нови участъци от античния град, затова тези, които веднъж са посещавали резервата, могат да го посетят отново, за да се запознаят с новите открития.
СРЕДНОВЕКОВНАТА ЯМБОЛСКА КРЕПОСТ
Тя е разположена в западната част на града, в двора u района около Техникума по механотехника. Крепостната стена е градена в края на X в. Неколкократно е преправяна и разширявана в XII – XIV в. По писмени сведения е известно, че Ямболската средновековна крепост е била една от най-важните на юг от Балкана. В продължение на четири века тя е бранела ямболци от вражески набези и е една от първите крепости, оказали героична съпротива на турските завоеватели.
Сега една значителна част от Ямболската средновековна крепост е проучена, консервирана и достъпна за посещения. Тя е единственият археологически паметник на територията на гр. Ямбол от средновековието и представлява интерес за всички, които се интересуват от средновековна българска история.
ХРАМ-ПАМЕТНИК „СВ. АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ“ НА ВРЪХ БАКАДЖИК
Храм-паметникът „СВ. Александър Невски“ на Бакаджика е първият храм-паметник на руско-българската бойна дружба, построен в България. Трй е открит през 1884 г. в знак на признателността на българския народ към руските воини, загинали по време на Руско-турската война. В храма могат да се видят: гравиран кръст и евангелие, подарени от ген. Скобелев; иконостасът, изработен от руски монаси; хоругвите и иконите, донесени от Киевопечорската лавра. Тук се съхранява именният списък на 462 руски войници и 449 български опълченци, загинали в Освободителната война.