5.1 C
Ямбол
01:12 | вторник, 10 декември, 2024
_HTML5 Canvas-yambol
НачалоЯмболски хроникиМузейни и исторически обекти в Ямбол и неговите околности

Музейни и исторически обекти в Ямбол и неговите околности

kabile-razkopki-1НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ “ РЕЗЕРВАТ „КАБИЛЕ“

Националният археологически резерват „Кабиле“ се намира на 8 км северозападно от гр. Ямбол. От 1972 г. там се провеждат редовни археологически разкопки.
Посетителите на резервата могат да ви­дят руините на тракийския град Кабиле, въз­никнал в IV в. пр. н. е. и продължил съществува­нето си до средновековието. На „Зайчи връх“ се намира светилището на богиня Кибела, да­ла името на града. Разкрити са части от кре­постните стени с кулите и портите при тях (II – IV в.); част от античната канализационна система; две раннохристиянски базилики, ед­ната от които с многоцветни мозаечни подо­ве; римска баня с подово парно отопление и други архитектурни останки от античния град.
В музея към резервата са експонирани ин­тересни предмети, открити по време на археологическите проучвания.

Тук са изложени: мра­морни статуи и релефи; оброчни плочки и ко­лони с надписи; керамични битови предмети местно производство или внос от Гърция; брон­зови оръжия; статуетки на антични божест­ва; украси на колесници; медицински инстру­менти; предмети, изработени от стъкло и др.
Разположен на една значителна площ от 600 дка, Националният археологически резерват с музей „Кабиле“ привлича многобройните цени­тели на старата история и култура по наши­те земи. След всяко археологическо лято се разкриват нови участъци от античния град, затова тези, които веднъж са посещавали ре­зервата, могат да го посетят отново, за да се запознаят с новите открития.

krepostСРЕДНОВЕКОВНАТА ЯМБОЛСКА КРЕПОСТ

Тя е разположена в западната част на гра­да, в двора u района около Техникума по механотехника. Крепостната стена е градена в края на X в. Неколкократно е преправяна и раз­ширявана в XII – XIV в. По писмени сведения е известно, че Ямболската средновековна кре­пост е била една от най-важните на юг от Бал­кана. В продължение на четири века тя е бра­нела ямболци от вражески набези и е една от първите крепости, оказали героична съпроти­ва на турските завоеватели.
Сега една значителна част от Ямболската средновековна крепост е проучена, консерви­рана и достъпна за посещения. Тя е единственият археологически паметник на територи­ята на гр. Ямбол от средновековието и предс­тавлява интерес за всички, които се интере­суват от средновековна българска история.

hram-bakadjikХРАМ-ПАМЕТНИК „СВ. АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ“ НА ВРЪХ БАКАДЖИК

Храм-паметникът „СВ. Александър Невски“ на Бакаджика е първият храм-паметник на руско-българската бойна дружба, построен в България. Трй е открит през 1884 г. в знак на приз­нателността на българския народ към руски­те воини, загинали по време на Руско-турска­та война. В храма могат да се видят: грави­ран кръст и евангелие, подарени от ген. Скобелев; иконостасът, изработен от руски мо­наси; хоругвите и иконите, донесени от Киевопечорската лавра. Тук се съхранява именният списък на 462 руски войници и 449 български опълченци, загинали в Освободителната вой­на.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Реклама

НАЙ-четени

Ямбол
мъгла
5.1 ° C
5.1 °
5.1 °
100 %
0kmh
20 %
вт
10 °
ср
11 °
чт
8 °
пт
8 °
сб
3 °

Последвайте ни

16,224ПоследователиХаресай
3,963АбонатиАбонирай се