В едни други времена у нас за челен опит се броеше всичко, което дойдеше от Москва. Също и директивите идваха от там.
Сега, разбира се, директивите идват от Брюксел, челния опит го черпим от новия ни Голям брат. И не е правилно. Защото, колкото и да се мъчим да подхващаме положителните примери от Америка, пак няма как да ги стигнем американците; най-малкото, защото тук на практика не е приложимо най-най-най-положителното, което ни предлагат те: че трябва яко да се бачка!…
За еврократите от Брюксел няма какво и да говорим. Те там хабер си нямат от тукашните народопсихологии и само си пишат препоръчителните писма и мониторингови доклади, на които ние пък не им обръщаме внимание.
А от друга страна, каквито и промени да са настъпили в нашата страна и в Русия, все сме загадъчна славянска душа и приликите в проблемите са повече от разликите.
Та чета аз вчера как смятат да се борят в Москва с един такъв проблем…
Значи тамошните отци на града, (тук им викаме общински съветници, а там – депутати, но то е едно и също нещо), та те са се загрижили за проблема с… „излишния шум по улиците“. И Московската градска Дума е излязла с инициатива за въвеждане на глоби „за преднамерено създаване на шум“! И ако приемат съответен закон, то още от догодина няма да може да се вдига шум в близост до жилищни сгради, по станциите на метрото, в търговските центрове, в поликлиниките и болниците, както и в обектите от социалната инфраструктура (колкото и разтегливо понятие е това последното)… На нарушителите ще се налага глоба до 80 000 рубли, (почти 4000 наши лева според вчерашния курс на централната банка).
Информацията завършваше с това, че в момента според действащия в Москва закон „За тишината“ могат да бъдат глобявани само онези, които вдигат шум след 23.00.
Ако някой си помисли: ,Да им имам на руснаците проблемите!“ – да се ослуша. Където и да се намира -просто да се ослуша! Ако не друго, то обезателно ще чуе бученето на скапания климатик на комшията, турям бас за това. Един познат пък се шегуваше мрачно, че бил извел нов природен закон, който гласял: „Във всеки един момент някой някъде пробива нещо с канго!“ Де да беше шега…
А ако за миг тоя с кангото спре, за да види каква я е свършил, то точно тогава по улицата ще изреве форсиран до дупка мотоциклет или ще мине някои
от онези фукльовци, в чиито коли музикалните уредби са усилени така, че като думкат долу – горе да дрънчат прозорците на хората чак до седмия етаж.
Въобще шумът в съвременния български град е дотолкова постоянен, че вече не го забелязваме.
И не го забелязваме не просто защото сме му свикнали, ами защото вече ни е увреден слухът.
И не само слухът, впрочем. Ето,съвсем наскоро в Дания публикуваха резултатите от допитване, проведено сред повече от 51 хиляди човека, в резултат на което били установени връзки между силните градски звуци (шумът от камионите, сирените на полицейските автомобили, клаксони и т. н.) и… рискът от инсулт!… Оказало се, че повишението на нивото на шум с десет децибела води до увеличаване на количеството на инсултите с 14 на сто. А ако пациенти-
те са над 65 години, то този риск се повишава почти двойно -до 27 на сто! Нали никой не си мисли, че само в Дания има „шум от камиони, сирени на полицейски автомобили, клаксони и т.н.“?
Инак си има наредби, които определят тъй наречените „тихи часове“, и никой не ги е отменял. Никой не ги е отменял, но и никой не ги спазва.
Въобще у нас само наредби да искаш! Например предишното правителство прие и обнародва в ДВ
(на 18 юли 2006 година) „Наредба № 6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда,*ме-тодите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението“ – ох, край на заглавието! Наредбата е издадена от цели две министерства — това на здравеопазването и онова на околната среда и водите. Ако заглавието ви е стъписало, то трябва да видите пък съдържанието… Само формули! Все едно, че всеки кмет в България е завършил висшето си образование като инженер по аудио-техниките и може да разчете формулите, а после и да ги прилага в дейността си. А инак същото това бюрократично заглавие говори именно за
факта, че шумът у нас вече е проблем. Голям проблем!
(Впрочем, като стана дума за „тихите часове в денонощието“, та се сетих и за „страничните ефекти“ от глупавата тотална забрана за тютюнопушенето в „затворени обществени пространства“. Онези пушачи, които са достатъчно съвестни граждани и които излизат да пушат навън, сега пък са погнати от другите граждани, които се оплакват от шума, който пушачите вдигат пред вратите на кафенетата и дискотеките. Много ми е интересно как именно се шепне на ухо, когато си излязъл поразвеселен от заведението да палнеш една цигара… Но ако си наистина съвестен граждани, наистина трябва да шепнеш, а още по-добре въобще да не говориш на глас. Но у нас може да се смята за доказано правилото, че спазвайки дадена наредба, ти вече си нарушил друга. Наредбите за нищо ги нямаме. Дреме ни, та ни пука за наредбите им! Дето викаше един приятел: не стига, че им живеем!…)
Наскоро депутатката от ГЕРБ Даниела Петрова каза, че СЕМ ще погне ужасяващо шумните реклами по телевизиите и радиата – онзи тероризиращ звук, който продънва ушите на хората. По проблема имало 150 жалби. Браво! Освен че са поразително оскотяващи, освен че са и смазващо дълги, рекламите са с по-силен звук от
звука на филма, който си гледал в момента, тъй че като почне рекламният блок -твоят блок, жилищният, се тресе. И понеже рекламните блокове в различните телевизии са все в един и същи времеви пояс, то трясъкът е отвсякъде, та и дистанционното не помага.
Та затуй браво на Даниела!
Браво, ама те тия там от СЕМ още миналата година предложиха гръмогласните реклами да бъдат спрени със закон. Да са спрени случайно?
Добри намерения много. Резултатът от тях – нулев.
Споменах за фукльовците с надутите музикални уредби в колите… А не е ли забранена употребата на звукови сигнали в чертите на населеното място? Писъците на Азис и тътенът на хаус-музиката, от които пищят алармите на останалите коли, какво са? Пък и тези аларми – те почват да пищят посред нощ и не спират до сутринта: и те ли не са звукови сигнали?!
Воят на форсирания мотоциклет не означава ли, че поредният рокер просто кара с непозволена скорост?
Работата отново опира до главната беда, която ни е сполетяла.
А тя е в абсолютното несъобразяване с другия човек! Какво му пука на този с разваления климатик, дето боботи като КАМАЗ точно срещу спалнята на съседа? Да седне да си го оправи?! Е, чак пък толкоз!…
Винаги съм си мислел, че „демокрация“ не означава просто форма на държавно управление. Мислел съм си, че .демокрацията“ ще настъпи само тогава, когато ти се съобразяваш с другия, а другият се съобразява с тебе, и когато нито ти, нито той не пречи на ближния си. Ако и двамата не си пречат взаимно, това ще означава, че ще бъдат спазени правата и на двамата.
И за шума се отнася.
Цивилизацията по принцип е шумно място.
Въпросът е там, че ние сами го правим още по-шумно. Преднамерено шумно.
А ако почнем по някакъв начин да спазваме това простичко правило – да се съобразяваме със съгражданина си – ето това вече ще е истински челен опит.
Само дето той не се внася от никъде.