21 C
Ямбол
16:09 | неделя, 15 септември, 2024
_HTML5 Canvas-yambol
НачалоКоментариКога ще се оправи ''тая държавa''?

Кога ще се оправи “тая държавa“?

urnaРеферендумът мина, но за него ще се говори още дълго. Очакват ни няколко месеца, през които всички ще се изкажат по темата – гласували и негласували, политически лидери, прилежащите им политолози и социолози и независимите такива, жителите на Белене и Козлодуй, ромите и националистите, предводителите на подписки и инициаторите на антиподписки.
Парадоксалното в случая е, че тъкмо встрастеното до запененост или аналитичното до скодоумие говорене издават всичката многолика апатия, превзела от години българското общество. Демотивацията да се участва в референдума е същата като останалите, които ни отчуждават от собствения ни живот. Възпяваме я с хленчливия лайтмотив, че няма смисъл, че нищо не зависи от нас, че тая държава никога няма да се оправи.


Защо няма смисъл ли? Защото в основен и единствен хоризонт от години наред и на всички равнища се утвърждават единствено и само парите, те се отъждествяват с авторитета и щастието. При това не кои да е пари, а придобитите с удар или измама, заграбените безнаказано, демонстриращите новобогаташки лукс и дебелашко благосъстояние. Почтената работа, дори общественополезна, дори свръхквалифицирана и прецизно свършена сякаш не обслужва нито елементарното съществуване, нито представите ни за добра реализация. Все по-често се превръща и в обект на присмех и (само)презрение. Трудиш ли се честно, понякога и на две-три места, за да вържеш двата края, значи си минат, пълен бунак, изпързалян от съдбата. Особено сред младите се разрастват лентяйските нагласи и развращаващите възгледи от типа „Да не съм луд да работя за петстотин лева“. Повечето роми го преформулираха на „референдумен език“ така: „Нема пари, нема гласуване“. Тук някъде, в отпадането на почтеността от всички ценностни скали, е първият източник на апатичните нагласи сред българското общество.
Защо нищо не зависи от нас ли? „Защото всичко е заговор и привидност: пряката и представителната демокрация също“ – убедени са повечето българи. Множеството тиражирани лъжи по време на предреферендумната агитация предопределиха не само ниската избирателна активност, но и усещането за липса на уважение към мислещите аудитории. Недоскалъпеният и рестриктивен закон, приет от предишния парламент, озъбеният интерес на разни енергийни лобисти, петимни да „увиснат и на тая жица“ като посредници, и разпространяваните слухове – всичко това сгъсти атмосферата на злорадо ожесточение.
Провеждането на референдума като че ли бе употребено най-вече за взаимонастървяването на хората по политически признак, а крайните резултати от масовото неучастие бяха разчетени от повечето партии като победа над опонента и врага.
Какво се иска от нас?
В дискусионно студио известна журналистка обясни, че не е гласувала, защото чака времето, „в което не само ще бъдем питани, но ще бъдем и чути“. Но едва ли има шанс това време да настъпи, ако не съучастваме в него, ако не го предизвикваме активно, ако не го изискваме властно. От нас зависи, дори и да не бъдем питани – последните примери са отстраняването на набедения „анголски професор“ от управителния пост на фонд „Научни изследвания“ и поисканата оставка на министъра на просветата Сергей Игнатов.
„Тая държава“, както наричаме страната, в която живеем и отглеждаме децата си, може да се оправи само ако се припознаем като нейни граждани, а не като нейни врагове. Но с това изречение започва друг наръчник, а не наръчникът по апатии, в какъвто превърнахме референдума./DW

ПОДОБНИ СТАТИИ
Реклама

НАЙ-четени

Ямбол
предимно облачно
21 ° C
21 °
21 °
54 %
2.2kmh
74 %
нд
21 °
пн
21 °
вт
25 °
ср
24 °
чт
25 °

Последвайте ни

16,224ПоследователиХаресай
3,963АбонатиАбонирай се