-Минималната заплата се вдига на 310 лв., предвижда Законът за държавния бюджет. Минималната заплата за служителите в администрацията също се изравнява с тази за страната.
-Платеното майчинство става 410 дни, но месечната сума за издръжка на майките остава 240 лева. В допълнение детските надбавки вече ще се отпускат само ако детето посещава редовно и предучилищна група. Досега изискването важеше само за учениците. Това ново правило обаче влиза в сила през септември – в началото на новата учебна година.
-Възрастта за пенсиониране нараства с още 4 месеца. Това е част от пенсионната реформа, вписана в Кодекса за социално осигуряване в сила от 2012 г. Целта е пенсионната възраст да се вдига плавно до 2020 г. – до 63 години при жените и 65 при мъжете. Вместо това да стане шоково и изведнъж, депутатите решиха възрастта да се увеличава с 4 месеца на година, а първата стъпка беше предприета в началото на 2012 г.
От днес възрастта за пенсиониране е 60 години и 8 месеца за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете.
-За трудовия стаж, необходим за пенсиониране, важи същият темп на увеличение, за да достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете през 2020 г. Тази година ще са необходими съответно 34 г. и 8 м. и 37 г. и 8 м. Хората, на които не им достига, могат да си купят до 5 години.
-Изплащането на болничните вече няма да е свързано с начисляването на заплата. При добра воля от страна на работодателя, то може да става по-бързо. От днес работодателите ще са задължени да подават документите за болнични до 15-о число на месеца, следващ този, в който е прекарано заболяването, без значение дали заплатата е начислена, каквото беше изискването до сега. След постъпването на информацията в Националния осигурителен институт (НОИ) срокът за изплащане е 15 дни.
-Внасянето на осигуровките в Националната агенция по приходите (НАП) от работодателя ще става на същия принцип. Срокът за това става до 25-о число след отработения месец без значение дали е начислена месечната заплата./ДНЕВНИК.БГ