По някакви напълно неясни – поне за мен – причини напоследък все по-често се търси някаква прилика между ставащото сега и онова, което ставаше през януари и началото на февруари през 1997 година. А то комай никаква прилика няма – дори и ултрасите тогава не бяха това, което са сега, и тяхната задача я изпълняваха едни цлалко по-други индивиди и тайфички.
Тъй че между сега и тогава има само разлики, и то много- много съществени.
Най-малко две.
Едната е, че тогава имаше мощна политическа формация, която все още не беше оцапана с власт, и начело се бяха появили лица, (за които още нямаше как да предвидим,че твърде скоро няма да искаме да ги виждаме.) Управляващите вече им знаехме и кътните зъби, но другите още бяха неопетнени, наистина.
То нямаше и кога да се оцапотят де. Бяха ни се изредили само три-четири правителства, хем едното беше „преходно“, другото се наричаше служебно, а онова на Филип Димитров нема време да се окопити, пък какво остава да почне да краде.
Днес управляващите пак се олицетворяват от фидоски, Мозъци и „Мони, цункай Джиджи“, но затова пък имаме опозиция, олицетворявана от личности, които наистина са оплескани до ушите. Хем по няколко пъти и по няколко линии.
И си мисля, че онова онемяване, (да не кажа ужасяване) на депутатите от Коалиция за България, когато госпожа Цецка обяви резултатите от гласуването „За“ оставката на правителството „Борисов“, беше породено именно от фаталния въпрос: „И кво ще правим сега?“ По-точно от ясното усещане за цайтнот: когато и да са изборите, времето пак няма да е доста- тъчно, за да се убедят всичките тия Май, Корнелии, Миковци, няколко бройки Ру- меновци, и особено пък Кутевци и Добревци, да се прежалят в името на лявата идея, (ако въобще някога са били там само в името на тази идея).
Няма време и да се извадят от сенките нови хора, но да се извадят убедително, а не да ми карат по предизборните клипове бракувани трамваи и да юркат червени ферарита, дето струват колкото на половината Ямбол пенсиите – уж било някакво презареждане. Презаредиха и какво? Пак те се
качиха.
Няма да се прежали, естествено,и Сергей Станишев…
И като съзнават ясно тая работа – депутатите от ляво се хванаха за главите.
А през 1997 година тогавашният Съюз на демократичните сили, хеле пък като прерасна в Обединени демократични сили, нямаше Как да бъде обвинен в наличието на компроментиранимуцуни. Там още нямаше как да са се ояли с власт, просто защото бяха стояли на власт, та не бяха сколасали още да се освинят. (Бързо-бързо успяха да го направят, но това е друга история, която приключи срамно през лятото на 2001 година…) Мигар можеше да се разпознае тогава, че на едного от тях ще му викат „Мистър 10 процента“, друг ще гърми кьорфишеци около мавзолея, а същевременно ще му се носи славата, че е мистър повече процента. Надежда Михайлова например все още беше Хубавото Наде и кой да ти каже, че ще стане обикновена ренегатка. И прочие, и прочие.
Още служебното им правителство („им“, защото си беше баш правителство на СДС) впечатли ако не с друго, то поне с това, че „укроти долара“ (а после на Иван Костов му оставаше само да махне трите нули от лева)… Никога не съм симпатизирал на СДС, на Иван Костов пък хич, но не мога да си кривя душата и да викамна черното бяло (или обратно).
Втората огромна разлика между тогава и сега се състои от една дума: ПРЕЗИДЕНТ! Не ми се проверява дали по време на площадния ентусиазъм Петър Стоянов вече беше встъпил в длъжност или все още беше „елект-президент“ – май по- скоро беше второто, защото президент си беше все още Желю Желев, ама той предпочете да не се пари с горещия картоф и го караше на уволнение. И вместо да мънка героично, че „ще бъде при гражданите“, президентът Стоянов просто отиде сред гражданите. Дали е имало тайни договорки между Николай Добрев и Иван Костов в ресторант „Копитото“ на Витоша (според както разтяга интригата един виден журналист), не знам, но знам, че президентът Стоянов убеди Първанов и Добрев да върнат връчения им мандат за съставяне на правителство. А Росен Плевнелиев поне засега само приказва.
И въобще, мен ако питате, сегашните събития по-скоро приличат на… седмиците след 10 ноември 1989 година. По-точно след 18 ноември, когато всъщност започна всичко.
И си приличат по две на пръв поглед смешни, но всъщност наистина важни неща стига да гледаме сериозно на тях.
Първото беше това, че и тогава телевизията се превърна в говорилня. Новинарските емисии по някогашните „първа“ и „втора“ програма продължаваха по два часа, а Панорамата в петък вечер можеше да го откара до среднощ. Сега е същото. Тогава Лиловци, Лукановци, Добри-Джуровци бяха окупирали студия и екрани, но непознатите до преди ден-два брадати рошльовци вече ги отместваха, та трябваше да минат години,преди да разберем, че повечето от тях са го правели това отместване по партийното поръчение на отместените. (Или поне по заповед на водещия ги офицер, откъдето трябва.)
Сега е дибидюс същото. Само дето сега стари муцуни са онези, които някога бяха възторжени млади хора и страхотни демократи: станали са оядени консерватори, каквито със сигурност ще станат в най-скоро време и тия, които сега разблъскват множеството с лакти и излизат отпред да ги хване камерата. Че пък отгоре на всичко и телевизиите вече са много, та и тарикатите са много, понеже не могат да успяват да търчат от студио в студио – все в някое друго ги изпреварва друг бунтовник.
И никак дори не се шегувам. Просто започна голямото плямпане, а голямото плямпане е само началото на голямата пушилка, която има за едничка цел голямата подмяна и голямото прецакване.
А втората прилика се нарича „Кръгла маса“. Онази „Кръгла маса“ впоследствие се оказа синоним на голямата задкулисна шашма „ти на мене – аз на тебе“…
Сега дори имаме цели две кръгли маси, което спокойно може да означава, че и прецакването ще е двойно.
Има и трета прилика.
Онези, на които най-първо им накипя и излязоха гневно на улицата, могат още от сега да се смятат за задгърбени. Техните искания, тяхната мъка и тяхната безсилна ярост е последна грижа на онези, които вече се готвят да ги натикат обратно в дупката на безгласността.
Точно както се случи с всички онези милиони хора, които чак до лятото на деветдесета година пълнеха площадите.
И вярваха на ония…
И ако сте пропуснали репортажите от кръглите маси в събота – гледайте да не пропуснете кои ще се курдисатдо президента от тук нататък.
После пак ще си говорим.