Е, такова чудо не е било!… Все сме виждали интересни предизборни кампании, но като сегашната не помня да е имало. Имало е нежни ритания по кокалчетата на другарчето, измислени партийни книжки, сатъри, които се стоварваха върху забравих вече чии глави, „избираш тогова – получаваш еди кого си“, обръчи разни, порции… Но иначе съвсем нормално си течаха реки от мед, масло и обещания, чат-пат по някоя кофа катран в кацата на опонента… Всичко си беше, така да се каже, в съответната доза – колкото да не заспива електоратът – а после всички си се събираха по живо по здраво в съответната пленарна зала (в зависимост от това за какво точно са били изборите).
Но това, което става от няколко дни… Е, не! Цял началник-щаб да му прекъснат предизборната работа и да го привикват в следствие и прокуратура – някой да знае нещо подобно да се е случвало? То не е просто скандал – то си е катаклизъм, цунами, опера, епос! За такова нещо хероичните Гочоолуи Дочоолу са нямали под ръка днешната техника, пък и заводите „Крайслер“ отварят врати точно трийсет години по-късно.
И, естествено, то моментално стана новина номер едно за де що има електронни медии и водещи заглавия във вестниците. Такъв наплив от репортери, такива батареи от камери и микрофони, такива въпроси и такова двусмислено мълчание от отсрещната страна! Такива снимки как лицето влиза в следствието, как излиза от прокуратурата и как бяга кросче рамо до рамо с онзи, за когото са го разкарвали до ония две места! После скандалът, естествено,се разпълзя и по коментарните блокове, заваляха мнения – всичко,както си му е редът.
Да видим сега обаче… Значи, по-миналата седмица СЕМ думна по масата, че участието на кандидатите за депутати в развлекателни предавания, филми и сериали носи риск от агитация, неравнопоставеност и други престъпления. Постанови да се спрат рекламите с тяхно участие, а Станка Златева или боксьорът Далаклиев да не се мяркат дори и в спортните емисии. Защото
такива изяви водят до „скрити предизборни внушения“, хеле пък ако героят буди симпатии сред аудиторията.
Правилно! А с какво се различава рекламирането на еди какъв си там сериал или участието в спортно предаване от присъствието във водещите новини?
Различават се само по това, че рекламите служат за превключване на друг канал, от борба, бокс и футбол аз например не се интересувам и не ги гледам, Арена Армеец дори не знам къде се намира, обаче от водещите новини и челните заглавия няма мърдане!…
Та да попитам: тези новини, репортажи и коментари не носят ли риск от неравнопоставеност? Не водят ли до скрити внушения и прочие? Героят в тях не буди ли симпатии сред аудиторията с патриотичното си и гражданско поведение пред камерите, с ведрата си усмивка и с кротката си убедителност? Натъртването, че е шеф на предизборния щаб на еди коя си партия не е ли продуктово позициониране на тая партия? Апропо, жалбата на онзи другия кандидат, дето се оплака как го преследва сив крайслер с антенки (и от дето почна всичко), реклама за крайслера ли е или за кандидата? А нали знаем – няма лоша реклама. Важното е да те дават по телевизора и да си непрекъснато на ачика. Тъй хората по ще те запомнят.
Впрочем, май не съм единственият, който подозира, че тука има предизборна дунанма някаква. И може би не дунанма, а направо уйдурма. Случайно ли социологическите кантори, като показват последните си предположения, задължително подчертават, че проучванията са направени преди да избухне скандалът с антенките?
Тоест и те допущат, че след скандала се очакват промени в акъла на електората, а кое по-променя акъла от новините по телевизора? Само че с предизборни хроники тая работа не става – предизборните хроники са досада и нищо не променят – обаче новините, ах, новините! Особено като са водещи и като са съобщени с развълнуваните гласове на говорителите и когато са показани от мястото на събитието.
Социолозите може и да допущат промени в нагласите, но СЕМ – не. Що тъй?
Значи просто трябва водещите новини да се обявяват като предизборна хроника, над заглавията от първите страници на вестниците да пише „Платена публикация“, към коментарните предавания да има предупреждение, че съдържат продуктово позициониране, и – най-важното! – задължително всичко да завършва с вопъла: „Купуването и продаването на гласове е престъпление“?!
И това задължително да заема една десета от останалия материал!