Твърде често може да се прочете в пресата или да се чуе от някой телевизионен екран, че осемдесет и седмото българско правителство с министър председател Бойко Борисов било паднало под натиска на народния гняв. Така и така, хората излезли по улиците и площадите и принудили кабинета да се разкара най-сетне… „Премиерът подаде оставка след протести“, „Българското правителство се предаде“ и така нататък, като това са заглавия от чуждите медии, а за нашите да не говорим…
Честно казано, не знаех, че била такава работата – че уж на 20 февруари Бойко Борисов бил подал оставка заради протестите.
У нас правителства, паднали под уличен натиск, просто няма. У нас едни правителства сдават властта на други правителства (нещо като дворцови преврати), и на практика никога нищо не се е променяло, защото това неизменно е ставало по логиката „всички са от един дол дренки“.
Не го казвам аз — казва го историята на България.
Да речем правителството на Александър Стамболийски, което е паднало на 9 юни 1923 година… То е паднало под уличен натиск и народен гняв само ако приемем, че Военната лига, Александър Цанков и неколцината ренегати от Демократическия сговор са улицата… Или второто правителство на Никола Мушанов: то също пада на 19 май 1934, но е много, ама много трудно да обявим Кимон Георгиев и Дамян Велчев за народ… За едноседмичното правителство на Константин Муравиев, което пада на 9 септември 1944 – за него въобще да не говорим… (Малко припомняне на хронологията. 5 септември – СССР обявява война на България; 6 септември – стачка на трамвайните служители в София и на миньорите в Перник; 6 септември – разбиват се вратите на затворите; 8 септември — Червената армия навлиза в България; 9 септември – държавен преврат, извършен от Отечествения фронт… Муравиев хубаво го казва в мемоарите си. Така и така, пише, три пъти съм свалян от власт – и трите пъти все от Кимон Георгиев!)
През ноември осемдесет и девета… Впрочем извинявайте! През ноември осемдесет и девета никакво правителство не е падало. Правителството на Георги Атанасов си отиде чак на 3 февруари 1990 година, и не че си е отишло, ами плавно прерасна в първото правителство на Андрей Луканов.
Най-често се споменава „свалянето“ на правителството на Жан Виденов. Да видим сега кой кого е свалял тогава…
На 4 ноември 1996 година деветнайсет членове от висшето ръководство на БСП пишат открито писмо – искат му на Жан Виденов оставката като премиер. На 21 декември по време на извънредния конгрес на социалистическата партия Виденов обявява, че си я подава. И я подава. На 28 декември На- родното събрание я гласува тая оставка и в началото на следващата година социалистите получават мандат да съставят отново правителство.
И чак тогава – чак на 10 януари 1997 година! – хората обсадиха парламента!
С една дума дори и Виденовото правителство не е свалено под уличен натиск. Под уличен натиск евентуално можем да кажем, че е свалено несъстоялото се правителство на Николай Добрев, но и така не е. Просто президентът Стоянов направи всичко възмо- жно да принуди Добрев и тогавашния председател на БСП Първанов да върнат мандата, та да се свършва…
(А, да – доста преди това пък „падна“ правителството на Филип Димитров. То пък падна под натиска на собствената си самовлюбеност и на тарикатлъците на хора от СДС… Наистина само си падна!)
И откъде накъде кабинетът на Бойко Борисов ще прави изключение?
Изглежда наистина или робуваме на героичните клишета, или чисто и просто много лесно забравяме.
Например забравяме какво е казал подалият оставка министър- председател Бойко Борисов на изненаданите си (уж де изненадани!) министри.
Ето…
Агенция „Фокус“, 20 февруари 2013 година, 17,03, Министерски съвет:
„Премиерът Бойко Борисов коментира пред министрите подаването на оставка на цялото правителство. Агенция „Фокус“ публикува стенограмата от сайта на Министерски съвет.
БОЙКО БОРИСОВ: Колеги, знаете че подадох оставка на кабинета и тя вече е в парламента. Има някакво технологично време, не знам колко е по закон, до тогава всички си изпълняват ангажиментите. ЩЕ РАБОТИТЕ ТАКА, ЧЕ СЛЕД ИЗБОРИТЕ, АКО ХОРАТА ОПРЕДЕЛЯТ ПАК НИЕ ДА УПРАВЛЯВАМЕ, ТАМ КЪДЕТО ЩЕ СЕ ВЪРНЕТЕ, ДА НЕ СЕ Е СРУТИЛО. ТОВА Е МНОГО ВАЖНО ДА ГО ИМАТЕ ПРЕДВИД.“
А пък когато преди това в един и двайсет по обед 209 народни представители (при петима „против“) одобриха въпросната благородна оставка, кой беше най-стреснат? ГЕРБ? Не, ГЕРБ ръкопляскаха! Смутена беше опозицията… Опозиционерският смут и възторгът на мнозинството говореха от ясно по-ясно какво има да става…
По това време – значи към 20 февруари – ония първи вълни на протеста отдавна вече се бяха превърнали в люпилни за нови мераклии за власт. И те не закъсняха да се излюпят. Протестите се оттеко- ха и по площадите останаха новоизлюпените…
Сформираното от президента Плевнелиев служебно правителство пък се оказа такова, че хората моментално го нарекоха „ГЕРБ 2“. Помислете само! Сдаването/ приемането на властта по министерства приличаше повече на купон – цветя, прегръдки, подаръци… И клетви, че няма да бъдат пипани разните му там заместник-министри и чиновници от ешелона под заместник-министрите.
И съвсем естествено веднага след това социологическите проучвания показаха, че тъкмо „подалите оставка“ набират по- голяма обществена подкрепа, а опозицията я губи. Срина се дори подкрепата за амбициозният проект на Кунева… И не става дума за откровено подстрекателското „проучване“ на МБМД, тоест „проучването“ на Мирослава еди коя си: във всички изследвания ГЕРБ изпреварваше с процент-два-три основния си опонент БСП.
А след това вече се оформиха и дългоочакваните кандидат – депутатски листи.
И в тези листи се оказаха дори министри, заради които хората бяха излезли преди това по улиците и площадите. Да речем бившият министър Делян Добрев, в чийто ресор беше детонаторът на протестите – ерепетата и техните отчайващи сметки. При това е на първа позиция в цели два града… В Перник (където властва ЧЕЗ) и в Хасково (територия на EVN).
Цветан Цветанов, (чиито подопечни на практика направиха всичко възможно Бойко Борисов накрая да каже: „Не мога да гледам окървавен Орлов мост. Всяка капчица кръв за нас е петно. Аз не мога да гледам парламент ограден с ограда. Нито ни е цел властта, нито ни е изгода, ако трябва да се пазим от народа!“) също е водач на две места.
Ама го нямало главният дразнител Симеон Дянков — о, ужас! Дянков го няма, верно, но го има заместникът му Владислав Горанов, хайде и той целият в бяло водач на две листи! (Както са казали древните: „Без Ленин – по ленински!…“)
И Ивайло Московски, под чието вещо ръководство българските железници окончателно се сринаха.
И Тотю Младенов, министърът на бедните, слабите и унизените…
И тъй нататък.
Без да споменаваме самия паднал Бойко Борисов!
(Като става въпрос за паднали и бивши министри, най си е готино във Варна, където в предизборен сблъсък влизат трима такива бивши — Лиляна Павлова, Пламен Орешарски и Даниел Вълчев. Лиляна Павлова, разбира се, ще оглавява и листата на ГЕРБ в Стара Загора.)
А видната парламентаристка Искра Фидосова? А самата Цецка Цачева? А Менда Стоянова, която играеше ролята на Раймонда Диен, когато ставаше въпрос за бюджет и финанси?
И разликата между „паднали“ и „победители“ расте ли, расте – в полза на „падналите“.
А, да не забравя! ЧЕЗ е подала жалба срещу България, че сме искали да й отнемем лиценза…
… Та кой, викате, бил паднал под уличен натиск?