Лъжа е, че с последните промени в Изборния кодекс (свързани с определянето на най-много един застъпник за една секция) ще се премахне легалното купуване на гласове. Партиите могат да имат и по един представител за секция. Ако си осигурят „удобно“ НПО, могат да си поставят и по един наблюдател. В Ямбол за предстоящите избори са регистрирани 32 листи на партии и коалиции. Ако всички използват възможностите на избирателният кодекс (който може да е избирателен, но не и изборен), то в една секция в града ще има законно 96 човека освен избирателната комисия! Като в тази бройка не са включени самите кандидати и журналистите. Над 100 човека законно в една секция! При толкова народ видимостта щеше да е по-добра при пълна тъмнина.
Ако греша в сметките, моля някой да ме поправи!
А дано, ама едва ли.
Та това е честният Изборен кодекс на управляващите.
Повечето партии не получават (или не са крали) пари от държавата. Но дори и само 30% от регистрираните да финансират предоставената възможност, в секциите ще има най-малко 30-40 човека. Визуализирайте си толкова на брой хора да стоят непрекъснато в една класна стая най-малко 14 часа. Какво става с тях накрая?
Точно тогава, когато е най-важно!
Помислете и ще разберете що за животно са „честните избори“.
Заможните партии ще стартират с толкова законно купени гласове, колкото са всички секции в България умножен по три – застъпник, представител и наблюдател. И за бонус, сумата ще бъде умножена по четири – семействата им.
Смятайте добре!
Проблемът е не дали изборите ще бъдат честни или не.
Проблемът е – ние не вярваме, че са честни!