В община Тунджа продължава реализацията на проекта „Изграждане на биокоридори и възстановяване на местообитанията от директивата за местообитания на ЕС на територията на община Тунджа“ по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013”. През май и юни бяха приети залесените с бяла върба и ракита, първи участъци от дейностите по Възстановяване на местообитания – изграждане на стъпкови (stepping stones) биокоридори, които се осъществиха на първа линия покрай полски дерета, малки реки и язовири в землищата на селата Крумово, Голям Манастир, Скалица, Меден кладенец, Межда, Овчи кладенец, Савино и Миладиновци. Залесени са 3262 бр. фиданки от ракита, разпределени в 44 имота.
При планирането на биокоридорите е избран подходът „stepping stones“, т.е. „стъпкови биокоридори”, разположени мозаечно по бреговете на деретата, които се използват за основа при залесяването. Чрез използването на stepping stones се получава равномерна разпределеност на растителните видове, по протежението на елементите от ландшафта, като се избягват неподходящите места за вегетация на растенията. Групите дървета, от една страна, ще осигурят места за гнездене на редки видове птици – морски орли, черни кани, сови, керкенези, чаплови птици, синявици, кълвачи и т.н., от друга, ще се осигурят места за хранене и укрития на други видове – видра, костенурки и т.н. Наличието на растителност под формата на ”коридори”, по протежението на реката ще осигури възможност за придвижване на различни организми и обмен между популациите в трите защитени зони. През последните месеци се работеше и за подобряване гнездовите местообитания на хищни и водолюбиви птици, чрез поставяне на изкуствени гнезда и гнездилки са поставени две изкуствени гнезда за хищни птици в землищата на селата Скалица и Овчи кладенец и гнездилки за патици в района на язовир Овчарица.
По дейността, свързана с опазване на редки и ендемични растения на територията на общината – ямболски мразовец, блестящо лале, блатно кокиче, стрибърниева ведрица, се извършиха теренни проучване за актуализиране на данните и локализиране на находищата. В местност „Ормана“ се извършиха проучвания на форма на елвезиевото кокиче, открита от експерт по ботаника при посещенията на терен. Резултатът от генетичния анализ на кокичето показва, че става дума за нова форма на елвезиевото кокиче. В същото време
с ученици от училищата в селата Дражево, Роза и Скалица, в които са налични групи с по-траен интерес и насоченост към опазването на природата се извършиха теренни образователни дейности с посещения на защитена зона язовир „Овчарица“ и наблюдение на редки видове, птици и мерките, прилагани в рамките на проекта за тяхното опазване, направено бе посещение и в местност Ормана с цел придобиване на знания за тяхното опознаване в природата, необходимост от защита и снижаване на заплахите.