Повече от 200 деца и ученици от ямболските детски градини и учебни заведения, много родители и преподаватели от града се включиха в серията открити уроци в рамките на втория Месец на етническата толерантност – част от информационната кампания по проект „Етнически пространства“. Вторият Месец на етническата толерантност в Ямбол се проведе в периода 12 май – 12 юни 2014 година.
Най-трудният елемент от образованието за етносите е мотивацията, работата с родителите, включването на родителите като активни помагачи за изпълнение на различните образователни задачи, на образователните стандарти и за мотивацията на децата да посещават училище, да развиват своите умения и талант заедно с всички останали, твърди председателят на Управителния съвет на Сдружение Център за образователни програми и социални инициативи в Ямбол Живко Цирков. В центъра на вниманието в откритите уроци бе дискусията, посветена на избягването на езика на омразата и ксенофобията, отварянето на пространства, където могат да се учат, да работят, да творят заедно хора с различна етническа принадлежност.
„Играем заедно“, „Какво харесваш в мен, какво харесвам в теб“, „Светът е за всички, да бъдем толерантни“, „С теб ще е пълен с обич денят“. Това бяха темите на откритите уроци, представени пред най-малките участници в проекта от ЦДГ „Люляците“ и техните родители.
В Основно училище „П.Р. Славейков“ се посветиха на дискусиите „Кой съм аз, най-важните за мен неща“, „Различни, но заедно“. В уроците се включиха 40 ученици от прогимназиалния етап на обучение.
Повече от 40 бяха участниците в откритите уроци в Основно училище „Николай Петрини“, децата гледаха заедно и обсъдиха основните послания във филма „Училище за толерантност“.
Две групи ученици от седмите класове с над 40 участници в Математическа гимназия „Атанас Радев“ се посветиха на дискусия, заедно със своите преподаватели, по проблемите на етносите в България, като предложиха идеи за решаването. Учениците представиха по оригинален и атрактивен начин най-популярните малцинствени групи в страната – роми, турци, арменци, евреи, техният бит, традициите и фолклора.
Акцентът в откритите уроци с учениците от първи клас в ОУ „Любен Каравелов: в Ямбол бе поставен върху човешкото общуване, уважението и опита да разбираме другите, които живеят различно от нас и имат различно вярване за нещата, които ни заобикалят. За разбирането и приемането на различието у хората допринесе и възстановката на събития от нашата история, в която взеха участие децата и водещия. Така учениците имаха възможност активно да се включат и да се докоснат до общочовешки ценности , съществували в миналото и актуални в нашето съвремие. Открити уроци се проведоха и в Професионалната гимназия по хранителни технологии и туризъм в Ямбол. Присъстващите 20 ученици се запознаха с термини като „предразсъдък“,“стигма“ и други, дискутираха по проблеми, свързани с етническата интеграция, социалните помощи за безработните и икономическото състояние на страната, Учениците защитаваха различни тези за намиране на подходящ път за интеграцията на етническите малцинства.

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ
”Инвестира във вашето бъдеще!
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
Схема: BG051PO001-4.1.05
„Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”
ПРОЕКТ
”ЕТНИЧЕСКИ ПРОСТРАНСТВА”
Договор: BG051PO001-4.1.05 – 0247
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Настоящата публикация е изготвена с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Сдружение ЦОПСИ носи цялата отговорност за съдържанието на настоящата публикация, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или МОН.