Обстановката след проливните дъждове в област Ямбол е спокойна и няма случаи на засегнати животновъдни обекти. Това посочи директорът на Областна дирекция „Безопасност на храните” Ямбол д-р Здравко Иванов по време на заседание на Областната епизоотична комисия. Въпреки това с представители на отговорните институции бяха обсъдени мерките за предотвратяване на опасни болести по животните при възникване на бедствия, както и координацията между различните ведомства.
От ОДБХ увериха, че разполагат с необходимата техника и оборудване – ветеринарно-дезинфекциозни машини, гръбни пръскачки и др., за извършване на дезинфекция при възникване на извънредна ситуация. В областта има и екарисажна кола, която да извърши извозване на трупове на умрели животни до екарисажа във Варна. Собствениците на животновъдни стопанства, особено тези намиращи се около водни обекти, са предупредени при опасност да сигнализират на органите на ОДБХ. Присъстващите членове на Комисията – представители на РЗИ, ОД „Земеделие”, Авиобаза „Безмер”, ОД на МВР и др., също докладваха за готовността си за реакция при извънредни ситуации, както и техниката, с която разполагат. Заседанието на Областната епизоотична комисия се проведе в Областна администрация Ямбол. Заседанието беше открито от областния управител инж. Николай Пенев и се свика във връзка със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните проф. Пламен Моллов за предприемане на действия в районите опасни за наводнения при обилни валежи.
Пороите в региона не са засегнали животновъдите
ПОДОБНИ СТАТИИ
