Повреден участък от пречиствателната система на Регионалното депо е най-вероятната причина за замърсяването в района на водоема край Дражево, предизвикало умъртвяването на близо два тона риба преди две седмици. РИОСВ Стара Загора оповести резултатите от лабораторния анализ на пробите, взети от водоема. В началото на март в язовира изплуваха тонове мъртва риба. Резултатите от извършения физико-химичен анализ показват превишения на азот, фосфор и електропроводимост.
На няколко километра от водоема се намира Регионалното депо за отпадъци, като проби са взети и от дерето, което е под депото. Във водата там е установена липса на кислород. Вероятната причина за превишените показатели е в повреден участък от пречиствателната система на депото. Именно липсата на кислород е довела до измиране на рибата, посочват от екоинспекцията. РИОСВ е издала предписание на кмета на община Ямбол да предприеме незабавни мерки за отстраняване на появилия се дефект. Регионалното депо за отпадъци край Ямбол бе изградено с европейски средства и официално беше открито през януари тази година. Срещу неговото построяване протестираха жители на няколко околни села и екоорганизации.
Дефекти в пречиствателната система на депото налагат спешни мерки
ПОДОБНИ СТАТИИ
