Административно-наказателни мерки предприема Регионалната инспекция по околната среда и водите за констатирани нарушения в Депото за отпадъци край Ямбол. Експертите на РИОСВ Стара Загора извършиха на 25 март контролна проверка на Депо за неопасни отпадъци – Ямбол в землището на село Хаджидимитрово с оператор „Регионално депо –Ямбол“ ДЗЗД, оповестиха от инспекцията. На място се констатира, че формираните инфилтратни води от депото се отвеждат в ретензионен басейн. За недопускане на преливането им, операторът е създал временна организация за извозване на инфилтрата в изсушителните полета на пречиствателната станция за отпадни води на „Ямболен“ АД.
В момента на проверката се установи, че цистерни с инфилтратни води се транспортират и отвеждат за съхранение в изсушителните полета на площадката на дружеството. Полетата са с бетонови дъна, предназначени за съхранение на замърсени води и утайки и са без технологична връзка с площадковата канализационна мрежа на завода и река Тунджа. При огледа не са установени разливи и замърсявания в района. За приетите инфилтратни води от депото, „Ямболен“ АД е представило количествена справка. Проверен е и операторът на депото. След преглед на наличните документи е установено нарушение на екологичната нормативната база и ще бъдат предприети административно-наказателни мерки. На оператора „Регионално депо Ямбол“ ДЗЗД е дадено предписание за представяне на всички документи, свързани с предаването, транспортирането и съхранението на инфилтратните води. Експертите на РИОСВ Стара Загора ще продължат да осъществяват текущ и оперативен контрол за спазване на екологичното законодателство.
Екоинспекцията подготвя санкции за нарушения в Регионалното депо
ПОДОБНИ СТАТИИ
