Ефективни протестни действия, както и на още няколко места в страната, започнаха семейните лекари в Ямбол. Медиците спряха да приемат пациенти от 11.00 до 12.00 часа в понеделник и се събраха в един от корпусите на ДКЦ 1 в града, където са кабинетите на повече от 30 семейни лекари. Протестът е срещу неефективната здравна реформа, липсата на диалог между медиците и здравните институции и готвените промени в системата на първичната извънболнична помощ от началото на април.
„Ние не стачкуваме за нашите заплати, това грешно се вменява в съзнанието на хората, стачкуваме, за да има пари за изследвания, за консултации, защото те непрекъснато се намаляват“, посочи д-р Свобода Орфани. Здравната каса планира да въведе служебен рамков договор и промени, които гилдията не приема – лимити за лечение в болница, пръстови отпечатъци, въвеждане на допълнителна документация, която и без друго тормози работата на джипитата. Ямболските медици смятат, че готвените промени задълбочават хаоса в системата. „Тази реформа иска много пари, иска време, не може да бъде направена от едно правителство, много набързо искат да я направят и да я смотаят тази реформа“, твърди д-р Атанаска Петрова. По време на едночасовия протест бе осигурен прием в дежурен кабинет, повечето от пациентите се отнасят с разбиране към исканията на медиците. Протестът на семейните лекари от Ямбол продължава и утре, но във вторник кабинетите им ще останат затворени през целия ден.
Ефективният протест на семейните лекари се разраства
ПОДОБНИ СТАТИИ
