Бавно и тихомълком местната власт си „играе игричките“, като сега ни подготвя по-висока такса битови отпадъци, пише общинският съветник Мариета Сивкова в обръщение към медиите и гражданите. Ден преди празника Трети март, Община Ямбол обяви обществена поръчка за „Почистване, поддържане на чистотата и озеленените територии за обществено ползване на град Ямбол“, припомня Мариета Сивкова. Обществената поръчка включва извършване на дейности по почисване на тротоари, улични платна, алеи, спирки на градския транспорт, детски площадки и др.; събиране и извозване на отпадъци от локални замърсявания до депо и др. дейности. Всички тези дейности се финасират от такса смет, която се събира от всички граждани на Ямбол.
Те се осъществяват и в момента, по одобрена от Общински съвет План–сметка, като разходът за 2016г. е 1 167 057 лв без ДДС. Скандалното е, че новата поръчка е обявена за срок от 3 години и стойност 6 300 000 лв без ДДС. Това прави по 2 100 000 лв на година. Завишението е близо 933 000 лв. То ще се отрази на План- сметката за такса смет за 2017г., която кметът ще предложи на Общински съвет в края на годината. Тогава общинските съветници ще са поставени пред свършен факт, защото ще има договор с фирма и… „пито- платено”. А защо след като направи няколко нови общински предпирятия, кметът не предложи и едно, което да се занимава с тази толкова присъща за общината услуга – поддържане на чистотата?! Отговорът е ясен. Там където има много пари, се търси фирма, защото тя ще е „нашата”. А откъде ще се вземат парите?!От такса смет, разбира се, която ще плащаме ние! А защо е това завишение, нима през 2017г. ще е нещо по-различно. Едва ли! Но пък кметът ще е прибрал повече пари от ямболии. Това са скритите ефекти от управлението на ГЕРБ. Бавно, плавно и тихомълком местната власт си „играе игричките”.
Инж. Мариета Сивкова
Общински съветник в Общински съвет Ямбол
