Практиките и методите в биологичното овощарство бяха акцент в информационна среща със земеделски производители в Ямбол, проведена в Дома на науката и техниката. Семинарът бе организиран от регионалния офис на Националната служба за съвети в земеделието. Стопаните от Ямбол и региона получиха информация за изискванията при създаване на овощни градини по методите на биологичното производство, както и методите за борба с плевелите, вредителите и болестите в овощни градини, отглеждани по биологичен начин.
Според основния лектор в семинара – доц. д-р Кирил Славов от Шуменския университет, макар и бавно, през последните години интересът към биопроизводството расте, променя се и манталитетът на потребителите. „Има един парадокс, около 80 процента, от биологичната продукция, която се произвежда у нас отива за износ, което е много добре, а 80% от консумацията у нас е от вносна продукция, което значи, че нашата продукция се цени на международните пазари“, посочи доц. Славов. Експерти от ямболския офис на НССЗ представиха пред фермерите възможностите за подпомагане по Мярка 11 „Биологично земеделие“ от „Програмата за развитие на селските райони“. Веска Вукарска, експерт НССЗ Ямбол, напомни че изискванията, които трябва да спазват бенефициентите са залегнали в техните договори със сертифициращата организация, които им ги предоставят при подписването, те трябва да имат добър контакт с тях, да получават максималната информация, да разберат дали техните насаждения отговарят по местонахождение за такава дейност, тя е доста специфична, изисква знания, усилия и търпение, техният труд може да се възмезди. По време на семинара бяха представени добри практики за отглеждане на овощна градина и поддържане на почвената повърхност в трайните насаждения. Информационната среща в Ямбол бе част от програмата за подобряване на парньорството между научните звена и аграрния бизнес с помощта на службите за съвети в земеделието.
Дискусия за проблемите и перспективите пред биологичното производство
ПОДОБНИ СТАТИИ
