Огнище на заразен нодуларен дерматит беше открито в говедовъдна ферма в село Кабиле край Ямбол. Това е първият случай на заболяването, регистриран в Ямболска област. Сигналът за заболялото животно ветеринарните власти са получили в петък следобед. Разпоредени са незабавни мерки за унищожаване на всички 25 животни във фермата.
„Организирахме комисия в състав за да се извърши оценяване, убиване по хуманен начин и за загробване на тези животни, за недопускане разпространение на заболяването на територията на нашата област, съгласно указанията, собственикът подава заявления за обезщетения, издаваме протоколи за убиване, за загробване и оценка на животните съгласно действащи пазарни цени, всичко е на база на взета кръвна проба предварителна, която изпраитхме в София, потвърди се за жалост и съгласно указанията, цялото стадо се унищожава“, посочи д-р Николай Георгиев, директор ОДБХ Ямбол. По ирония последните 9300 дози с ваксина ветеринарите в Ямбол са получили в деня, когато е констатирано заболяването. „Още в петък раздадохме на колегите ваксината с апел животните да бъдат ваксинирани на часа, някои започнаха веднаха, други в събота, близките до Кабиле села бяха обхванати до неделя късно следобед“, допълни д-р Георгиев. Собственикът на загробените животни ще получи обезщетения по пазарни цени, ще разчита и на програмата де минимис, в следващия шестемесечен период обектът ще е под карантина и няма да бъде зареждан с други животни. Остават в сила и всички мерки, набелязани от епизоотичните комисии в региона още в средата на април.
Заразата по говедата стигна и до Ямбол
ПОДОБНИ СТАТИИ
