С откриването на изложба, посветена на 140-та годишнина от гибелта нa Ботев, учениците и учителите от Езиковата гимназия в Ямбол изразиха своето преклонение и почит пред подвига и саможертвата на героите за свободата и независимостта на България. Изложбата е организирана и реализирана от Снежана Илиева, старши преподавател по български език и литература, в партньорство с Александър Аврамов, учител по изобразително изкуство.
„Поводът за откриването на днешната изложба е 140-та годишнина от гибелта на поета, журналиста и революционера Христо Ботев. Материалите за сбирката са подбрани и подредени от учениците от 11а и 11б клас. Това е техният начин да изразят почитта си към родолюбивия българин. Специални благодарности към момичетата и момчетата, които не пожалиха усилия и време, за да бъде изложбата факт. Втори юни е специален ден в българския календар. Ще чуем много патетични слова, политици и общественици ще се кичат с имената на героите, ще цитират словата на Ботев, ще се гушат около ореола на славата им с надеждата да я споделят. А утре? Утре делата им ще опровергаят думите и пак ще бъдат в сянката на егоистичните си амбиции. Наше право е да им вярваме, или – не. Наш дълг е да следваме пътя на достойните“, каза Снежана Илиева по време на откриването на изложбата. Втори юни, Денят на Ботев, за първи път се отбелязва във Враца и Пловдив през 1884г., а официално се чества от 1901г., когато на тържествата на връх Вола (Околчица) присъстват оцелелите Ботеви четници. На 2 юни 1948г. точно в 12 часа е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
На Втори юни в Езиковата гимназия
ПОДОБНИ СТАТИИ
