Ще има ли Ямбол компостираща инсталация? Въпрос, на който няма категоричен отговор от една толкова публична институция като община Ямбол, пише общинският съветник Мариета Сивкова. Остават 5 дни до 1 август, когато изтича срокът за внасяне на проекти по Оперативна програма „Околна среда“. Министерството чака общината да си поиска 3 500 000 лв. за „изграждане на съоръжение за компостиране на зелените отпадъци и въвеждане на система за разделното им събиране, включително поставяне на необходимите съдове за разделно събиране и техника“.
Ползите са взаимни и обикновено се обясняват с обществения интерес. А става въпрос за пари… В протокола от сесията през месец февруари, при приемане на Програмата за управление на отпадъците 2015-2020г., са записани думите на кмета: „Компостиращата я включихме, защото в момента сме в процес на преговори с частен собственик на имот, от който дано успеем да откупим терен, който вече е минал ОВОС, за предназначението на терена и да успеем да изградим поне компостиращата инсталация, която в разписаната хронология и възможност за кандидатстване към монета е по напред по оперативните програми, отколкото сепариращата и затова и тя присъства вътре.“ Какво се случи от тогава до сега? Съседите ни и партньори в сдружението от Сливен се разбързаха още през юни и местният общински съвет взе решение за кандидатстване. В Ямбол може би решението на общински съвет ще е постфактум, след като кметът внесе проекта. Така разбират някои демокрацията – да не питат предварително, защото мнозинството винаги гласува с кмета и винаги е „ламаринката“, с която той се защитава, когато му е нужно. Разбираемо е, след забавянето на канализацията в Каргона; все още неизградената Пречиствателна станция и невъзстановените пари за Регионалното депо заради изтичането на мръсни води, малко е трудно да искаш още пари.
Мариета Сивкова: Пак ни чакат!?
ПОДОБНИ СТАТИИ
