Гроздоберът в стралджанско тази година ще започне по-рано от обичайното. След направените проверки за качеството на гроздето и консултации с агрономи, кметът на общината издаде заповед, с която определя началото на гроздобера в землището на Стралджа от 22 септември и да продължи до прибиране на реколтата. Забранява се разполагането на пунктове за изкупуване на грозде извън границите на лозовите масиви.
Обособяването на такива ще става само с разрешение от общината. Заповедта забранява движението на превозни средства с животинска тяга в района на лозята през тъмната част на денонощието от 20.00 до 06.00 часа. РУ “Полиция“ и охранителите ще провеждат периодично проверки на транспортните средства и ще ограничават движението на хора и каруци в района на лозята преди започване на гроздобера. По-ранната дата за прибиране на гроздето в Стралджа се налага и от желанието да се съхрани продукцията от неизбежните набези на пернатите, които от години унищожават цели масиви с грозде. След снощната градушка, засегнала район между Палаузово и Недялско, основателни са страховете и от природно бедствие. Този сезон благодарение на осигурената общинска охрана в общинския център няма сериозни сигнали за кражба на мискет. В дните 22, 23, 24, 25 септември ще прибират гроздето и в Зимница. Кметът Милен Стамов също издаде заповед, за да може стопаните да се подготвят за кампанията. Интерес има и към гроздобера в Лозенец. Динка Караиванова, кмет на селото, информира, че в предстоящите почивни дни от 22 до 25 септември се организира и брането на най-търсените сортове мерло и мискет.
