Новопостроеният храм „Успение на Пресвета Богородица“ в Ямбол е сред отличените в националния конкурс „Сграда на годината 2016“ в категория „Сгради паметници на културата“. За принос в изграждането на църквата статуетка и грамота от конкурса на церемония в столицата бяха връчени на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий, кмета на Ямбол Георги Славов, строителния предприемач Кольо Колев и посмъртно на арх. Любомир Семерджиев.
„Храмът Божи говори за небесното, а чрез него и духът на красотата, чистотата и добротата не трябва да угасват, пожела Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Йоаникий. Този храм се строи за първи път след 128 години в града, отбеляза кметът, който оцени наградата като особена чест и признание за Ямбол. В категорията „Сгради паметници на културата“ отличия бяха връчени и за реставрацията на административната сграда на Българската банка за развитие на бул. „Цар Освободител“ в София и за Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“. В огромната конкуренция от проекти в конкурса участваха 69 сгради, разпределени в над 10 различни категории. Традиционно най-много са отличените проекти в района на столицата – 12, за регион Пловдив – 6, Варна – 4, Бургас – 3 и за Благоевград – 2 проекта. Националният конкурс „Сграда на годината“ е най-престижното събитиe в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата и всяка година отличава най-добрите постижения. Той се организира от Градът Медиа Груп, под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и с подкрепата на браншовите организации в областите на проектирането и строителството.
Храмът в Аврена с престижна награда в конкурса „Сграда на годината“
ПОДОБНИ СТАТИИ
