Докато партиите подреждат предизборните листи с кандидати за народни представители, а градът очаква някакво чудо да размрази непочистените улици, Ямбол продължава да коментира и скандалното решение за увеличаване на такса смет през настоящата година. Решението за повишаване на размера на таксата за битови отпадъци в Ямбол, взето на заседанието на съвета в края на миналата година, освен всичко друго е и незаконосъобразно, такова е мнението на групата общински съветници от БСП, които заедно с още няколко свои колеги от други формации гласуваха против скандалното решение.
Не е спазена процедура съгласно Административно-процесуалния кодекс, както и насочващи разпоредби на ЗМСМА и ЗМДТ, се казва в Декларацията на групата съветници. Не са извършени необходимите процесуални действия за уведомяване на заинтересованите страни за обявяване на процедура за издаване на общ административен акт в срок от един месец преди разглеждане на предложението и приемане на решението. Погазено е правото на гражданите на Ямбол да се запознаят с готвената им несправедлива такса за битови отпадъци, както и възможността да задават въпроси и да изразяват становища. Освен това е нарушен методът за определяне на размера на таксата за битови отпадъци по ЗМДТ, според който водещ е принципът за генерирано количество отпадък. До 2018г. общините имат право да ползват базата „данъчна оценка на имотите“, но само при категоричното доказване на невъзможност за прилагане на базата „количество отпадък“, което обаче администрацията, водена от кмета Георги Славов не аргументира, а това е нарушаване на закона. Докато очакваме компетентните органи да разгледат решението на Общински съвет Ямбол за определяне размера на таксата за битови отпадъци в общината и да се произнесат по неговата законосъобразност, както и по необосноваността на високите цени, заложени в обявените от кмета Георги Славов обществени поръчки, нека отново си припомним кои бяха нашите избраници, подкрепили по-високия размер на таксата. Общинските съветници, гласували „за” план-сметката и повишения размер на таксата за битови отпадъци са: Данаил Ибришимов (ГЕРБ), Явор Брънков (ГЕРБ), Волен Дичев (ГЕРБ), Денка Петрова (ГЕРБ),Емилия Кремъкова (ГЕРБ), Петя Панайотова (ГЕРБ), Стефан Бакърджиев (ГЕРБ), Милчо Начев (ГЕРБ), Петко Йорданов (ГЕРБ), Румяна Тропчева (ГЕРБ), Галин Костов (ГЕРБ), Юлиян Папашимов (ГЕРБ), Николай Костадинов (ГЕРБ), Татяна Петкова (ГЕРБ), Захари Захариев (ГЕРБ), Иван Йорданов (ГЕРБ), Мария Янева (ГЕРБ), Георги Славов (ГЕРБ), Димитър Стоянов (РБ), Павел Додов (РБ), Стоян Стоянов (РБ), Ясен Киров (НС), Тодор Тодоров (НС), Елица Главчева (АБВ), Ахмед Мехмедов (ДПС) и Юсеин Ахмед (независим). Общинските съветници, гласували „против” повишаване на таксата за битови отпадъци са Мариета Сивкова (БСП), Румен Банков (БСП), Николай Пенев (БСП), Катя Георгиева (БСП), Антоанета Антонова (БСП), Капка Йоргова (БСП), Светослав Стоев (БСП), Пламен Проданов (Атака), Кръстьо Петров (Атака), Ваклена Колева (НФСБ) и Драгомир Димитров (АБВ).
Избраниците, които ни осигуриха по-високата такса смет
ПОДОБНИ СТАТИИ
