Tържественото освещаване на православния храм „Успение на Пресвета Богородица” в квартал „Аврен“ ще бъде на 22 и 23 април. Освещаването ще извърши Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Йоаникий в съслужение със свещеници от Сливенска епархия. Ритуалът ще започне в събота от 17.00 часа, когато ще се отслужи Велика вечерня и ще се постави началото на последованието за освещаването на храма.
В неделната сутрин на 23 април от 07.30 часа ще започне Утринно богослужение с чина на освещаването на храма. От 10.30 е началото на Златоустова Св. Литургия. Освещаването на църквата е велико събитие за храма и за богомолците, което се извършва само веднъж. Със специален църковен обред в светия престол се полагат свети мощи. Църквата „Успение на Пресвета Богородица” отвори врати преди повече от година – на Сретение Господне (2 февруари, 2016г.). Това е първият нов православен храм, построен в Ямбол от 128 години насам. Началото на строителството бе започнато на 1 ноември 2010 г., когато Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Иоаникий освети терена и положи основен камък за начало на това богоугодно дело. Храмът бе изграден предимно с частни дарения, както и с подкрепата на община Ямбол. Основен ктитор е Кольо Колев, един от строителните предприемачи на Ямбол. Обектът е построен по проект, дарен от архитект Любомир Семерджиев. В края на миналата година храмовият комплекс бе удостоен с престижното национално отличие „Сграда на годината“ в категория „Сгради паметници на културата“. Църковното настоятелство кани православните християни да вземат молитвено участие в богослуженията при освещаването на храма.
Освещаването на новия храм в Аврена започва в събота от 17.00
ПОДОБНИ СТАТИИ
