Десет деца от едно от големите ямболски училища са настанени в Областната болница в града с хранително отравяне. Вероятната причина за това е стафилококова хранителна инфекция след вчерашния обяд в столовата на училището. Десетте деца от първите и втори класове на Основно училище „Петко Славейков“ ще прекарат кратката ваканция в инфекциозното отделение на болницата. Малките пациенти са приемани от късния следобед във вторник до полунощ. „Всички те са консумирали храна на обяд в училищния стол, приготвена там, в рамките на три-четири часа са започнали симптомите, всички те са с едни и същи оплаквания, коремни болки, гадене, повръщане, някои са с температура и диарични изхождания“, посочи директорът на РЗИ Ямбол д-р Лиляна Генчева.
Менюто вчера е включвало шницел, картофена салата и плодово мляко, обядвали са над 170 ученици. Здравната инспекция започна проверка на училищния стол и работещите там. Проверява се и вероятността инфекцията да е била провокирана след празнично парти в училището в предиобедните часове, когато са внесени бонбони и сладкиши отвън. Малките пациенти днес са в по-добро състояние. „Най вероятно е стафилококова хранителна инфекция, децата бяха снощи в средно тежко увредено състояние когато дойдоха, бяха обезводнени, което наложи още в спешното отделение реанимация, днес почти всички са в стабилно състояние, даже някои родители искат да ги изпишем, но болестта е в развитие, ако действително е стафилококова инфекция, могат да настъпят усложнения в следващите два три дни“, каза за zonayambol.com д-р Панайот Диманов, изпълнителен директор МБАЛ „Св. Пантелеймон“ Ямбол. Резултатите от микробилогичните изследвания на децата и пробите от храната ще бъдат готови до края на седмицата.
Десет деца с хранително отравяне са в Инфекциозното
ПОДОБНИ СТАТИИ
