Скандално е да не се изпълняват решенията на законно избрания орган на местното самоуправление в града, алармира общинският съветник инж. Мариета Сивкова. Общински съвет Ямбол реши, част от средствата, натрупани в сметката на общината в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, в размер на 623 973.70 лв., да се изтеглят и използват за възстановяване на разходите, направени от общината за предварително третиране и оползотворяване на битови отпадъци, в т.ч. и рециклиране.
Така поиска кметът, но пред РИОСВ доказва по-голяма сума. Справка на сайта на РИОСВ- Стара Загора показва, че решението не е изпълнено и са изтеглени 748 766.07 лв., близо 125 000 лв. в повече. Средствата, които ежегодно се натрупват в сметката, се събират от гражданите чрез такса смет и се използват, приоритетно, за изграждане на съоръжения за третиране и оползотворяване на отпадъците. Те са един „резерв“ за бюджета на община Ямбол, за решаване на проблема с изграждане на нови клетки и съоръжения за отпадъците. Директорът на РИОСВ – Стара Загора е изискал всякакви допълнителни документи, за да докаже обосноваността на разхода и го разреши, но не се е съобразил с факта, че решението на Общинския съвет не е за сумата 748 766.07 лв. Защо от сметката са изтеглени повече пари, в нарушение на решението на Общински съвет Ямбол, и защо държавните органи не се съобразяват с решението на общински съвет е работа на контролните органи да изяснят, пише Мариета Сивкова.
М.Сивкова: Община и държава не зачитат решение на Общинския съвет
ПОДОБНИ СТАТИИ
