22.4 C
Ямбол
15:06 | петък, 12 юни, 2026
_HTML5 Canvas-yambol
НачалоЯмболИнституцииКатя Георгиева: Хората не знаят, че Общината ще поема дългосрочен дълг

Катя Георгиева: Хората не знаят, че Общината ще поема дългосрочен дълг

KG-BSP-SavetХората не знаят, че община Ямбол ще поема дълг от 17,6 млн. лв., заяви в обяснението на отрицателния си вот при гласуване на предложението за емитиране на дългосрочен общински дълг председателят на БСП и на групата съветници на левицата Катя Георгиева на последната за годината сесия на Общински съвет Ямбол. Гласовете на присъстващите шестима общински съветници от БСП и на съветници от АБВ и от НФСБ, които гласуваха против, не стигнаха, за да се спре намерението на кмета на общината и на подкрепящите го общински съветници да изтеглят 9 млн. евро облигационен заем, защото за дълга гласуваха 26 съветници.

В началото на сесията Катя Георгиева предложи точката да отпадне от дневния ред с мотивите, че в предложението няма технико-икономическа обосновка, т.е. няма стойност на отделните обекти, от което не става ясно как е определен размерът на дълга, а той е увеличен с 600 хиляди лева за същите обекти, гласувани и преди година. Тя изтъкна, че по същество не е имало обществено обсъждане на дълга, защото не е дадена възможност на гражданите да изразят позицията си. Катя Георгиева припомни, че в момента тече подписка за провеждане на местен референдум с въпрос „Против ли сте Община Ямбол да поеме общински дълг с размер до 9 милиона евро през последната годината на мандата на настоящото управление, който ще се изплаща до 2030г. от собствени общински приходи?“, а предложението е направено пред изтичането на тримесечния срок за събира на подписите и се явява еднолично незачитане на общественото мнение от страна на кмета. Мнозинството общински съветници не приеха точката да отпадне и след това одобриха предложението на кмета за теглене на 17,6 млн. лв. В обяснението на отрицателния си вот Катя Георгиева допълни още, че облигационният заем ще се тегли през последна година на това управление, а ще се плаща през следващите 12 години, когато Ямбол ще се управлява от три екипа на местната власт, а по този начин се блокира инвестиционната, капиталова активност за следващите три управления. Тя изтъкна, че когато започне плащането и на главницата на дълга, всяка година общината ще плаща над 2 млн. лв. от собствени общински приходи, колкото сега заделя за капиталови разходи и даде за пример 2021г., когато плащането ще бъде 2 189 308 лв. Наред с това до 2023г. общината ще разплаща и големите инфраструктурни обекти от този планов период, като пречиствателната станция, а това би могло да доведе до финансови затруднения, защото собствените приходи на общината се движат в едни и същи параметри. „И в момента ние плащаме задължение от над 4 млн. лв. според справка на Министерство на финансите, от които по тегления преди 10 гдини заем от 5 млн. лв. са останали за плащане 673 389 лева”, каза още Катя Георгиева и допълни: „Ние от БСП сме последователни в позицията си, че този дълг трябва да се тегли само след решение на гражданите”. 

ПОДОБНИ СТАТИИ
Реклама

НАЙ-четени

Ямбол
умерен дъжд
22.4 ° C
22.4 °
22.4 °
66 %
5.3kmh
100 %
пт
23 °
сб
20 °
нд
25 °
пн
29 °
вт
30 °

Последвайте ни

16,224ПоследователиХаресай
3,963АбонатиАбонирай се