Републиканското първенство от Ученическите спортни игри по лека атлетика за 2022/2023 година при учениците от V до VII клас събра над 200 деца в осем различни дисциплини на една от най-новите лекоатлетически писти в страната – тази на Градския стадион в Ямбол. Младите атлети спориха за отличията в бягането на 100, 400 и 800 метра; в щафетата 4 х 100 метра; в скоковете на дължина и височина и в тласкане на гюле.
Организатор на състезанието беше Община Ямбол с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Българската асоциация „Спорт за учащи“ и Ученическия спортен клуб. Домакинството на събитие от подобен ранг е поредното признание за успешната работа на Общината в сферата на спорта и ангажиментите към най-младите.
Щафетното бягане при момичетата спечели отборът на Основно училище „Любен Каравелов“ – Ямбол. След тях се наредиха щафетите на ОУ „Елин Пелин“ – Бургас и МГ „Гео Милев“ – Плевен.
Спринтът на 100 метра бягане при момичетата завърши с победа на Теодора Симеонова от МГ „Гео Милев“ – Плевен. Второто място остана за Пламена Янева от ОУ „Любен Каравелов“ – Ямбол, трета финишира Ашли Йени от ОУ „Васил Левски“ – Разград.
В бягането на 400 метра при момичетата шампионка е Ния Аргирова от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас. Нейна подгласничка стана Ашли Йени от Разград, а трета се класира Ана-Мария-Петкова от ОУ „Алеко Константинов“ – Димитровград.
В скока на височина при момичетата първото място завоюва Теодора Симеонова от МГ „Гео Милев“ – Бургас. С втори резултат е Ния Аргирова от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, а третото място остана за Мария Стоянова от ОУ „Любен Каравелов“ – Ямбол.
В скока на дължина призовата тройка оглави Теодора Симеонова от Плевен, пред Анна-Мария Петкова от Димитровград и Ния Аргирова от Бургас.
Първо място при гюлетласкачките завоюва Рая Железова от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, следвана от своята съотборничка Деница Георгиева, трета остана Максимилияна Михайлова от Разград.
При момчетата най-бърз в бягането на 100 метра е Георги Пенков от СУ „Васил Кънчов“ – Враца, следван от Светослав Бедин и Стелиян Панев, двамата от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас.
Шампион в „Бягане на 400 метра“ е Георги Пенков от Враца.
В скока на дължина при момчетата най-добър резултат постигна Никола Райчев от ОУ „Черноризец Храбър“ – Варна. Втори е Стелиян Панев, а на трето място – Стефан Вангелов от ОУ „Алеко Константинов“ – Димитровград.
Отборното класиране в мъжкото щафетно бягане от 4 по 100 метра изглеждаше по следния начин: първи са момчетата от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, втори завършиха учениците от Димитровград, а трети финишираха лекоатлетите на 163-то ОУ „Черноризец Храбър“ – София.
В бягането на 800 метра при момчетата първи завърши Дарий Станченко от ОУ „Черноризец Храбър“ – Варна. Негови подгласници станаха Неделин Манолов от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас и Венцислав Ангелов от ОУ „Васил Левски“ – Разград.
Класирането при мъжкото тласкане на гюле оглави Георги Георгиев от Димитровград, пред Мартин Кошничаров от Бургас, а третата позиция остана за Ангел Колев от същото учебно заведение.
В скока на височина при момчетата първи е Юлиян Илиев от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, втори се класира Радомир Влаков от същото учебно заведение, а трети – Любомир Алексов от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Самоков.
В скока на дължина Никола Райчев от Основно училище „Черноризец Храбър“ – Варна беше над всички, пред Стелиян Панев от Бургас и Стефан Вангелов от Димитровград.
В генералното отборно класиране първи са момчетата от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, следвани от СУ „Васил Кънчов“ – Враца и ОУ „Черноризец Храбър“ – Варна.
ОУ „Елин Пелин“ Бургас е отборен победител и при момичетата. Втори е тимът на МГ „Гео Милев“ – Плевен, на трето място са състезателките на ОУ „Любен Каравелов“ – Ямбол.
Над 200 млади атлети в републиканските финали на ученическите игри в Ямбол
ПОДОБНИ СТАТИИ
