Паметник на ямболските учители – народни будители беше тържествено открит на 24 октомври в Ямбол. Скулптурната композиция е монтирана на площад „Страшимир Кринчев“ в най-стария квартал на града – „Каргона“. Мястото не е избрано не случайно. „Каргона“ дава първите учители – народни будители на Ямбол – като Ради Колесов, Анка Александрова, Атанас Кожухаров, Димитър Хаджииванов, Костаки Попович, създател и настоятел на Българското книжовно дружество, от тук тръгват Иван и Стилияна Параскевови, първият професор по педагогика в България Петър Нойков и много други будни ямболци.
В „Каргона“ през 1805 г. Хаджи Неофит открива първото постоянно българско училище, през 1857 г. Добри Чинтулов въвежда взаимоучителната метода и поставя основите на светското образование в града, а през 1856 г. е създадено и Първото девическо училище, за което припомниха в театрализиран диалог малки актьори от театрална група „Палечко“.
Възрожденският дух на 24 октомври в квартал „Каргон“ беше подсилен също от изпълненията на Градския духов оркестър с ръководител Васил Шейтанов и Вокален състав „Бижу“ с ръководител Павлина Христова. Почетният караул край паметника беше осигурен от ученици от Професионална гимназия по икономика „Георги Раковски“.
Паметникът на ямболските учители-народни будители беше открит от неговия автор – скулпторът Петко Йорданов и председателя на Общински съвет Ямбол Антон Шиков.
Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени от Общинска администрация и Общински съвет Ямбол, от деца и преподаватели от детска градина „Радост“, от ученици и учители от ямболски училища, от редица граждани.
В Ямбол бе открит първият в страната паметник на народните учители
ПОДОБНИ СТАТИИ