В България няма много възможности за влагане на свободните пари. Освен две – влог в банка или купуване на имот. Доказват го за пореден път данните на БНБ за депозитите и кредитите в банковата система за декември.
Независимо че банковите депозити носят почти нулеви лихви за вложителите, техният размер се е увеличил през декември с рекордните 2,3 млрд. лв., за да достигнат малко над 127 млрд. лв.
В същото време новоотпуснатите потребителски кредити намаляват, което показва известно свиване на харчовете.
Но не и ипотечните кредити, които се увеличават.
В държавите с развити финансови пазари не е така. Там има десетки възможности хората да вложат в доходоносни неща парите, които получават като бонуси в края на годината, или изобщо когато имат някакъв допълнителен доход.
Инвестиции в акции, в пенсионни фондове и в още много други финансови инструменти, които в България или не съществуват, или са слабо популярни. У нас едва напоследък си пробива път например идеята на гражданите да се позволи да купуват държавни ценни книжа. А кога ще се реализира, никой не знае.
За българина остава само най-лесното – да сложи парите в банка с мисълта, че там поне са защитени. А при повечко въображение – да купи имот, за който знае, че в дългосрочен план няма да поевтинее, а само ще поскъпва./24chasa.bg