През първото тримесечие на годината на територията на област Ямбол е започнал строежът на 12 жилищни сгради с 22 жилища в тях и с 2 259 кв. м обща застроена площ и на 13 други сгради с 10 526 кв. м разгърната площ. Това съобщиха от Ямболския отдел на базираното в Бургас Териториално Статистическо бюро Югоизток.
Спрямо периода октомври – декември на миналата година започнатите жилищни сгради и апартаментите в тях бележат спад, съответно с 14.3 и 15.4%, а общата им застроена площ – с 32.9%. Броят на започнатите други видове сгради се запазва непроменен, но тяхната площ се увеличава – със 194.1%.
В сравнение с първото тримесечие на 2023 г. започнатите жилищни сгради се увеличават с 20%, жилищата в тях намаляват с 26.7%. Броят на започнатите други видове сгради остава непроменен.
През първото тримесечие на 2024 г. общинските администрации на територията на област Ямбол са издали разрешителни за строеж на 18 жилищни сгради с 28 жилища в тях и 3 418 кв. м разгъната застроена площ и на 13 други сгради с 6 071 кв. м разгърната площ.
Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличават с 5.9%, докато жилищата в тях намаляват – с 28.2%, а общата им застроена площ – със 17.9%. При броя на издадените разрешителни за строеж на другите видове сгради се наблюдава спад – с 13.3%, докато общата им застроена площ нараства – с 0.8%.
В сравнение с първото тримесечие на 2023 г. броят на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради се увеличава с 12.5%, жилищата в тях – с 21.7%, докато общата им застроена площ намалява – с 18.6%. Разрешителните за строеж издадени на други сгради намаляват с 53.6%, а тяхната РЗП – с 8.1%.
Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите Пловдив – 278, София столица – 217, Варна – 212, София – 168, Благоевград – 126 и Бургас – 116.