Ректорът на Бургаския университет „Асен Златаров“ проф. д-р Христо Бозов проведе работни срещи със заместник-кмета на Община Ямбол Енчо Керязов, с кмета на Община Тунджа Станчо Ставрев, както и с директора на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ АД в Ямбол д-р Панайот Диманов.
Всички се обединиха по време на разговорите, че в Област Ямбол, както на други места в България, има сериозна липса на медицински кадри. В тази връзка проф. Бозов предложи да работят съвместно по това да се направи филиал на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Ямбол, където да се изучава специалността „Медицинска сестра“ и да бъде предложен курс за обучение на парамедици, както и други курсове, според нуждите на региона. Той сподели добрата практика от взаимоотношенията на университета с Община Добрич, където тече процедурата по реализирането на филиал за обучение на медицински сестри.
По време на срещите стана дума и за това, че в селата от областта липсват лекарски асистенти и достатъчно кадри в Спешната помощ. В Ямболско има много малки населени места, в които жителите имат право да получават навременна и адекватна медицинска помощ, а ръководствата на двете общини имат голямо желание това да стане факт.
„В Бургас, първият курс по обучение на парамедици стартира преди 5 години. Днес някои от тези специалисти заемат длъжности като регистратори в болници, но самите те се чувстват най-добре, когато са на терен, затова има много в спешна помощ по градовете, както и в курортните комплекси. За тях това е призвание“, каза проф. Бозов и допълни, че интересът не спира да е голям.
В Ямбол има много учебни заведения и млади хора, които биха могли да продължат своето образование в Бургаския държавен университет, който разполага с широка гама специалности. (gramofona.com).