Правителството прие на неприсъствено заседание 18 март да бъде ден на траур, като израз на солидарност към Северна Македония, каза пред журналисти в село Дамяница, община Сандански, премиерът Росен Желязков. Той отново изрази съболезнованията си към близките на загиналите и надежда за успешното лечение на пострадалите.
Росен Желязков допълни, че до момента в България се намират 14 македонски граждани в болници в София, Пловдив и Варна. Готови сме да приемем още лица, това зависи от нашите колеги от Северна Македония. В постоянен контакт сме, нашият посланик е на терен. Нашата готовност е изразена, ние имаме потенциал за това, осигурихме условия близките на пострадалите да пристигнат в България, за да са в контакт и подкрепа на пострадалите, допълни Желязков.
Тези човешки усещания се проявяват в такива трудни моменти и аз вярвам, че нашите народи ще загърбят злободневието и суетата на ежедневието, за да бъдем в този ден единни, каза премиерът.
Изключително тежко е състоянието на македонските пациенти, приети в неделя в „Пирогов“ у нас след пожара в Кочани. В болница „Пирогов“ в момента се лекуват 8 пациенти, от които три деца под 18 годишна възраст и 5 възрастни – 4 мъже и една жена на възраст 22-25 години.
Вчера по разпореждане на премиера Росен Желязков самолетът „Спартан“ на българските ВВС отлетя за Република Северна Македония и в ранния следобед транспортира до София 8 от пострадалите при пожара в Кочани. Петима от пациентите бяха настанени в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. Останалите трима с тежки изгаряния продължиха със самолета към МБАЛ-Варна към ВМА.
По-късно още шестима души в тежко състояние и на апаратна вентилация пристигнаха в България с линейки със специализирана апаратура на ЦСМП – София. Трима от пострадалите бяха настанени в пловдивската болница УМБАЛ „Св. Георги“, а трима – в „Пиргов“. Линейките пътуваха с македонски кортеж. (bta.bg/segabg.com).