След Лувъра в Париж, Музея на Пушкин в Москва, Императорската колекция в Токио и Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, ямболският Културно-информационен център „Безистен“ също има честта да представи творчеството на Димитър Казаков – Нерон (1933-1992), едно от най-известните имена в българското изобразително изкуство.
Изложбата е подарък за жителите и гостите на Ямбол по повод празника на града от тревненския музей, който си партнира успешно години наред с ямболския Безистен.
Не само нашите, а и френските познавачи наричат Димитър Казаков „император на българското изкуство“. Освен, че е изключително продуктивен, той работи и с много техники, някои от които е създал сам, обясни при откриването на експозицията Константин Малчев, уредник в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна.
За три десетилетия творческа дейност Димитър Казаков оставя 15 хиляди графики, мащабни живописни платна и дървени пластики.
Картините на Казаков, сред които и негов автопортрет, резбованите пана и рисуваната керамика, които са представени в ямболския Културно-информационен център „Безистен“, са от дарените от него преди 40 години творби на специализирания музей в Трявна. В допълнение към изложбата са показани и дървени пластики на Никола Казаков – брат на художника.
Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна съхранява най-значителната колекция от 271 произведения на Димитър Казаков – Нерон. Колекцията дава възможност да се проследи цялостното му развитие: от студентските работи, през зрелите произведения, до рисуваните малко преди смъртта му живописни платна. В нея успешно се вплитат и дървени пластики на неговия брат Никола Казаков, както и живописни платна на дъщерята на Нерон – Бисера Казакова.
Изложбата ще остане в ямболския Безистен до средата на месец септември.