12 май, Международен ден на сестринството, честват като свой професионален празник у нас медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи.
Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в Ямбол ще отбележи празника с отслужване на молебен от 16.30 във вторник в православния храм „Свети Николай Чудотворец“. В 17.30 в Младежкия Културен център в Градския парк започва церемонията по връчване на традиционните награди на професионалната гилдия.
Плакет с изображението на тракийската жрица и лечителка Лесескепра тази година ще получат медицинската сестра в МБАЛ „Св. Йоан Рилски“ в Ямбол Иванка Иванова, Недялка Димитрова – мед. сестра в Дома за стари хора в Ямбол, Цветана Митева, лаборант в ДКЦ 1, медицинските сестри Боряна Борисова-Атанасова – в ОУ „Л. Каравелов“, Петя Колева – в Детска градина „Валентина“, Таня Гайтанджиева – в Детска ясла „Щурче“, Виолета Иванова – мед. сестра в МБАЛ „Св Пантелеймон“, Венка Димитрова, акушерка в МБАЛ „Св. Пантелеймон“ и Мариела Илчева, мед. сестра във Филиала на Спешната помощ в Скалица.
12 май, Световният ден на медицинските сестри, се чества официално от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри. Денят се свързва с името на Флорънс Найтингейл, родена на 12 май 1820 година. Тя създава система за подготовка на средни и младши медицински кадри във Великобритания през 1855 г. и обучава медицински сестри по време на Кримската война. Флорънс Найтингейл се счита за основоположник на съвременната професия на медицинската сестра.
