В Народното събрание започва окончателното гласуване на промените в изборното законодателство. За 12.00 във вторник е насрочено заседание на Комисията по правни въпроси, която ще разгледа промените на второ четене. Водещите аспекти са връщането на машинното гласуване и отчитане на вота, както и отпадането на ограниченията за секции в държави извън Европейския съюз.
Комисията ще обсъди общ законопроект, съставен въз основа на одобрените на първо четене четири проекта. Едно от основните изменения е връщането на машинния вот, такъв какъвто беше през 2021 г. Това означава, че с хартиени бюлетини ще се гласува само в секции под 300 души, във всички останали – само с машини. Предвижда се отпадане на ограничението за разкриване до 20 секции в страните извън ЕС, предлага се и отпадане на район „Чужбина“.
Управляващите настояват още да се забрани разпространението на данни от социологически изследвания в деня на вота и в социалните мрежи. Увеличават се глобите за нарушителите. В текстовете е залегнало и разширяване правомощията на председателя на Централната избирателна комисия.
Ако депутатите запазят зададеното досега темпо след днешното заседание на комисията по правни въпроси Изборният кодекс може да бъде гласуван окончателно в пленарната зала още тази седмица. Така президентските избори наесен се очертава да се проведат по новите правила.
